zamknij
Muzułmańskie święto Eid al adha

Muzułmańskie święto Eid al adha

Eid al Adha, muzułmańskie święto, które wieńczy zakończenie corocznej pielgrzymki do Mekki, upamiętnia wolę Ibrahima, który gotów był złożyć w ofierze Bogu swojego syna. Jest celebrowane przez cztery dni, podczas których przeważająca większość muzułmanów, których na to stać, zarzyna owce, kozy i krowy. Jedna trzecia uzyskanego mięsa przeznaczona jest dla ubogich, jedna trzecia dla rodziny i przyjaciół, a reszta dla tych, którzy zapłacili za zwierzęta. W dniach obchodów święta, drogi w głównych miastach są zakorkowane przez ciężarówki pełne żywego inwentarza i praktycznie nieprzejezdne.

Pierwszy dzień Eid rozpoczyna się poprzez wczesno-poranne modlitwy. Po powrocie z meczetów, mężczyźni zabijają zwierzęta gdzie to tylko możliwe – na ulicach, na schodach prowadzących do mieszkań i na parkingach. Zgodnie z zasadami tradycji Muzułmańskich, zwierzęta muszą wykrwawić się na śmierć, a powstały w związku z tym bałagan, bardzo często nie sprzątany przez kilka dni oraz towarzyszący temu zapach, są czymś szokującym i niezrozumiałym dla przeciętnego turysty z zachodu.

Zasady obchodu święta nie wykluczają udziału osób trzecich, a miejscowe dzieci taplające się w kałużach krwi bardzo chętnie pozują do zdjęć rodem z horrorów.

Turystom, dla których widok powoli umierających zwierząt jest nie do przyjęcia, zaleca się wykupienie pakietu wycieczek objazdowych do oddalonych od cywilizacji atrakcji turystycznych Egiptu lub pozostanie w pokoju hotelowym i nadrobienie zaległości w korespondencji pocztowej.

Źródło: Muzułmańskie święto Eid al adha – lofrek

Ewelina Nazarko-Ludwiczak ekspertem w programie promocji Polskiej Branży Medycznej za granicą

Pomysł na urlop…

Skomentuj