zamknij
Nie kosmetyczka czy kosmetolog, tylko lekarz z doświadczeniem może zagwarantować bezpieczeństwo podczas zabiegu medycyny estetycznej

Nie kosmetyczka czy kosmetolog, tylko lekarz z doświadczeniem może zagwarantować bezpieczeństwo podczas zabiegu medycyny estetycznej

Jedynym sposobem na uchronienie się przed poważnymi powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej jest wybór lekarza z konkretną wiedzą i praktyką w zawodzie. Dlatego podczas pierwszego spotkania w gabinecie trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o danym specjaliście, proponowanych zabiegach i preparatach. Nie warto decydować się na zabieg pod wpływem emocji.

– Medycyna estetyczna jest częścią medycyny klasycznej, co powoduje, że ma pewne elementy, które mogą powodować, że nie każdy zabieg jest w 100 proc. bezpieczny. W ogóle w medycynie nie ma stuprocentowo bezpiecznych zabiegów – mówi agencji Newseria dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Aby do minimum zmniejszyć ryzyko powikłań, zabiegi medycyny estetycznej trzeba wykonywać u dobrego lekarza z doświadczeniem i odpowiednim zakresem wiedzy teoretycznej.

– Konieczny jest wybór lekarza, który będzie dobierał odpowiednie procedury, materiały i techniki, które zmniejszą do minimum ryzyko wystąpienia objawów ubocznych czy powikłań. Trzeba zaznaczyć, że medycyna estetyczna jako taka jest generalnie medycyną bezpieczną w związku z tym, że nie mamy tutaj do czynienia z zabiegami chirurgicznymi, które powodowałyby niepowetowane czy nieodwracalne uszkodzenia czy powikłania – tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk.

Medycyna estetyczna nie jest specjalizacją, dlatego nie ma oficjalnych list z nazwiskami konkretnych lekarzy, którzy zajmowaliby się tą dziedziną. Praktykują ją wszyscy specjaliści, najpierw jednak muszą się do tego odpowiednio przygotować.

– To przygotowanie może dostarczyć albo krótki kurs 1–3 dniowy albo szkoła np. 2–3 letnia, np. szkoła przy Polskim Towarzystwie Lekarskim, która kształci lekarzy medycyny estetycznej od kilkunastu lat. Trzeba znaleźć kogoś, kto daje maksimum gwarancji, że jest przygotowany i ma odpowiednio długą praktykę. Zrozumiałe, że nikt z nas by nie poddał się operacji u chirurga, który niedawno zrobił specjalizację, wolałby chirurga, który ma przynajmniej 5–10 lat doświadczenia. To samo dotyczy medycyny estetycznej – mówi dr Andrzej Ignaciuk.

Bardzo ważna jest także wstępna rozmowa z danym lekarzem na temat zabiegu, naszych oczekiwań i możliwych efektów.

– Lekarz musi mieć dla nas czas. To nie może być taśma, to nie może być 5 minut na pacjenta i następny proszę. Pacjent nie może być traktowany przedmiotowo. Lekarz nie powinien namawiać mnie do tego, żeby dany zabieg robić dziś, tylko zostawić mi czas na zastanowienie, dać alternatywę, a może polecić kolegę, który jest ekspertem. Po prostu radzę pójść do 2–3 lekarzy, porozmawiać i dopiero wyciągnąć wniosek, czy dany lekarz mi odpowiada, czy chętnie poddam się zabiegowi czy nie – mówi dr Andrzej Ignaciuk.

W przypadku wątpliwości warto zapytać o danego lekarza w towarzystwie zrzeszającym fachowców zajmujących się medycyną estetyczną. Uzyskane w ten sposób informacje i opinie również mogą pomóc w podjęciu decyzji.

– Jest jeszcze jeden problem, który powstaje w zwłaszcza pierwszymi kontakcie pomiędzy lekarzem a pacjentem. Pacjenci często mają mnóstwo informacji, często nieprawdziwych, najczęściej pochodzących z internetu czy innych źródeł. Bywa, że próbują nakłonić lekarza, by zrobić ten, a nie inny zabieg, zastosował ten, a nie inny preparat. Pacjent musi zaufać lekarzowi i mieć świadomość, że lekarz wybierze to, co jest najlepsze. Czasami sugestia pacjenta ma sens, ale to nie może być supermarket, sklep samoobsługowy, gdzie się chodzi z koszyczkiem, wkłada do niego coś i idzie do kasy. Nie tędy droga – mówi dr Andrzej Ignaciuk.

Coraz częściej tzw. szybkie zabiegi lunchowe oferują kosmetyczki i kosmetolodzy. Niestety skutki mogą być opłakane: różnego rodzaju infekcje, martwica tkanek, reakcje alergiczne, a co gorsza – osoby bez wykształcenia medycznego nie mają wiedzy, by im przeciwdziałać i leczyć.

– Zabieg, nawet najbardziej banalny, może się skończyć omdleniem, powikłaniami, prawdziwymi problemami. Z „lunchowego” staje się zabiegiem, nie chce powiedzieć, że ostatecznym, ale prawie. Dodam, że zabiegi „lunchowe” mogą polegać na poprawieniu szminką ust albo pomalowaniem oczu. Z medycyną lunch nie ma nic wspólnego – dodaje dr Andrzej Ignaciuk.

Mówi: dr Andrzej Ignaciuk – lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging

Źródło: NEWSERIA

Polskie szpitale onkologiczne coraz bardziej przyjazne pacjentom. Zamiast długiej hospitalizacji krótkie wizyty i nowoczesne formy terapii

Prawie 4 mln Polaków spędzi w tym roku urlop za granicą. Większość organizuje wakacje samodzielnie

2 komentarze

  1. Na tatuaż, piercing i makijaż permanentny też mam iść do lekarza? Czy takie usługi są już mało opłacalne i lekarze łaskawie pozwolą, żeby wykonywał je kto inny? Z tego co wiem tatuażysta ani linergistka nie uczą się po kilka lat na studiach na temat skóry. Lekarz jest od leczenia, a nie od zmarszczek i wyprysków.

  2. Autor artykułu prawdopodobnie nie ma pojęcia czego uczą się kosmetolodzy na studiach.
    3 lata przedmiotów ścisłych- medycznych.
    Za ostrzykiwanie często biorą się również lekarze, którzy nie mają pojęcia ani zamiłowania do medycyny estetycznej.
    Czy można ich uważać za lepszych fachowców tylko dlatego, że są lekarzami? Czy lekarz psychiatra sięgający po kwas hialuronowy i ostrzykujący zmarszczki ma na pewno większe pojęcie o strukturze skóry niż kosmetolog, który codziennie ma bliski kontakt ze skórą pacjenta?
    Lekarze nakręcają konflikt pomiędzy kosmetologami- zawodu, którego szanować nikt nie chce.

Skomentuj