zamknij
Greckie nowości wyspiarskie: Skiathos i Samos

Greckie nowości wyspiarskie: Skiathos i Samos

Miłośnicy greckich wysp mają w tym roku powód do zadowolenia. A nawet dwa powody. W tegorocznej ofercie pojawiły się dwie ciekawe wyspiarskie nowości. Z Grecos Holiday możemy wybrać się na wyspę Skiathos, z kolei Itaka zaprasza turystów na wyspę Samos. Każda z wysp jest warta zobaczenia.

Skiathos

Wyspa Skiathos zyskała pewną sławę dzięki komedii „Mamma Mia!” z Meryl Streep w roli głównej. To właśnie tutaj, a także na sąsiedniej wyspie Skopelos kręcona była część zdjęć do filmu. Skiathos leży w zachodniej części Morza Egejskiego, w archipelagu Sporadów Północnych. Wyspa jest niewielka – jej powierzchnia wynosi 48 km kw.

Mieszkańcy Skiathos szczycą się tym, że ich wysepka ma ponad 60 plaż. Niektóre są gwarne i tłoczne, inne zaciszne i odosobnione. Najpiękniejszą i najsłynniejszą plażą na wyspie jest Koukounaries. Jej nazwa pochodzi od szyszki drzewa piniowego, które porastają wyspę. Nie bez powodu więc Skiathos nazywana jest „wyspą plaż”, a ulubionym powiedzeniem miejscowych jest „siga, siga” – powoli, bez pośpiechu, później.

Wysepkę bez trudu zwiedzimy w jeden dzień. Nie znaczy to jednak, że nie ma tutaj co oglądać. Warto zatrzymać się w stolicy wyspy, mieście Skiathos. Położone jest ono niezwykle malowniczo na dwóch wzgórzach. Na każdym z nich znajduje się kościółek, a na jednym ze wzgórz można także wspiąć się na wieżę zegarową z punktem widokowym. Niedaleko Skiathos leży też Klasztor Evangelistria znany z produkcji pierwszej greckiej flagi.

Maleńka Skiathos to doskonałe miejsce dla amatorów sportów wodnych. Na położonych w północnej części wyspy plażach Lalaria, Nikotsara i Megas Gialos znajdziecie dobre warunki do uprawiania windsurfingu. Nie mogą narzekać także żeglarze, czy amatorzy wędkowania.

W tym roku wycieczki na Skiathos po raz pierwszy znalazły się w ofercie biura Grecos Holidays. Na Skiathos polecimy z Warszawy. Wyloty rozpoczynają się z końcem maja. Do wyboru mamy hotele 3,4, i 5-gwiazdkowe w różnych częściach wyspy. Ceny wypoczynku na Skiathos rozpoczynają się już od 1220 zł/os.
Samos
Wyspa Samos podobnie jak Skiathos leży na wodach Morza Egejskiego, bliżej jej jednak do wybrzeży Azji Mniejszej niż do kontynentalnej Grecji. Poza pięknymi widokami czeka tu na turystów także wielka historia. Samos to bowiem jeden z ważniejszych ośrodków klasycznej sztuki greckiej. Wyspa Samos to legendarne miejsce narodzin bogini Hery i słynnego matematyka Pitagorasa.

Od zachodniego wybrzeża Turcji dzieli wyspę Samos wąska cieśnina. Do Izmiru jest stąd zaledwie 70 km, a tylko krótki rejs przez cieśninę Mykale dzieli Samos od tureckiego kurortu Kusadasi. Wyspa rozciąga się ze wschodu na zachód, a przez jej środek biegnie łańcuch górski Ambelos z najwyższym szczytem Kerketeus (1436 m n.p.m.), który góruje nad zadrzewioną wyspą. Tutejsze urodzajne gleby pozwalają bujnie rozwijać się gajom oliwnym, pomarańczowym i winnicom. Od starożytności Samos słynęła z doskonałego drewna konstrukcyjnego, z którego zbudowana jest większość tutejszych domów oraz obfitości gliny, z której wytwarzano znaną czerwoną dachówkę.

Wiele na Samos malowniczych zakątków ze stolicą wyspy Samos Town (Vathi) na czele. Miasto leży we wschodniej części wyspy. Znajduje się tutaj Muzeum Archeologiczne z ciekawymi zbiorami. Żeby zasmakować klimatu wyspy warto wybrać się do dzielnicy Ano Vathi, w której podziwiać możemy tradycyjne domy i urokliwe kościółki.

Mnóstwo rybackich wiosek na wyspie dzisiaj zmieniło się w modne kurorty. Choć przybyło w nich hoteli i pojawiła infrastruktura mająca przyciągnąć turystów, to nie straciły one swojego wyjątkowego klimatu.

Samos nie byłoby grecką wyspą, gdyby nie słynęło z przepysznych lokalnych potraw. Dlatego wypoczywając na wyspie koniecznie trzeba skosztować lokalnych produktów m.in. słodkiego wina Moschato Aspro, aromatycznych miodów, tradycyjnie wyrabianych serów i słodkich, pełnych słońca pomarańczy.

Samos to nowość w ofercie Itaki. Dostępne są wyloty z Warszawy i Katowic. Standard hoteli i warianty wyżywienia zróżnicowane, a ceny rozpoczynają się od nieco ponad 1700 zł/os.

Oddaj krew i uratuj komuś życie

Słowacja zaprasza całe rodziny na rower

Skomentuj