zamknij
Słowacja zaprasza całe rodziny na rower

Słowacja zaprasza całe rodziny na rower

58 km od granicy polsko-słowackiej w Zwardoniu, a dokładnie w Terchovskej Dolinie położonej w słowackich górach Mała Fatra, które mają status parku narodowego, oznaczono aż 600 km tras rowerowych. Większość z nich tworzy pętle, z końcem i początkiem w miejscowości Terchova, co jest bardzo wygodne, gdyż na miejscu nie trzeba przemieszczać się autem.

Trasy wiodą po twardych i sypkich drogach polnych i leśnych regionu Terchova i Kysuce, najkrótsza z nich ma 15,5 km, a najdłuższa 40 km. 70 procent odcinków to górskie trasy MTB o różnym stopniu trudności, natomiast pozostałe 30 procent przeznaczone jest do jazdy na rowerach trekkingowych. Jeśli chodzi o całe rodziny polecamy dużą pętlę wokół zapory Nova Bystrica.

W pobliżu najlepiej przenocować w jednym z 3 domków w okolicy Terchovej, zwanych Chata Uhorcik. Ich właściciel, który prywatnie jest zapalonym rowerzystą górskim, był głównym inicjatorem i koordynatorem projektu oznakowania tras rowerowych i jedynie na stronie chatauhorcik.pl znaleźć można opisy tras rowerowych, które zawierają m.in. ślady GPS czy wykresy przewyższeń.

Z racji łącznej długości wynoszącej aż 600 km, nie wszystkie trasy opisane są na stronie www. Dlatego, aby posiąść dogłębną wiedzę na ten temat należy skontaktować się na miejscu lub mailowo przed podróżą z właścicielem domków, który oprócz pomocy w doborze tras, może także pełnić rolę przewodnika dla grup rowerowych.

Trzygwiazdkowe domki, które nazywają się kolejno, Uhorcik, Ilcik i Rajnoha są specjalnie przygotowane na przyjęcie rowerzystów, mają m.in. odpowiednio przygotowane pomieszczenia na większą ilość rowerów, dzięki czemu otrzymały certyfikat „Vitajte Cyklisti” tj. „Witamy rowerzystów”.

Chaty położone są niedaleko centrum miejscowości Terchova, ale jednocześnie w spokojnej okolicy na uboczu, są komfortowe i niestandardowo urządzone i wyposażone. Otrzymały certyfikat „Wejdź z dzieckiem” przyznawany przez Unię Centrum Matki, gdyż posiadają duży plac zabaw (przy każdym z domków), szałas z grillem, boiska, bezpieczny ogród czy świetlicę. Do tego centrum wellness, a w nim basen wirowy i sauna. Z obsługą można bez problemu porozumiewać się w języku polskim, na stronie domków są referencje od osób, także z Polski, które były tam zakwaterowane.
Ceny noclegów w nich, szczególnie przy pobytach tygodniowych, są atrakcyjne jak na polską kieszeń, można się tam wybrać w wakacje i zapłacić 97 euro (403 zł) za pobyt jednej osoby przez 7 nocy (w porównaniu do standardowego cennika jedna noc wychodzi za darmo). Domki oferują pełne wyżywienie w niskiej półce cenowej, np. za obiad trzeba zapłacić 6,5 euro (27 zł).

Z racji tego, że trasy znajdują się w jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów na Słowacji, istnieje długa lista okolicznych atrakcji do zwiedzenia. Jest to ważne w sytuacji, gdy nie wszyscy członkowie rodziny chcą danego dnia jeździć na rowerze, wówczas np. mama z młodszym dzieckiem mogą zostać na miejscu i zobaczyć te miejsca, a tata w tym czasie wyruszy ze starszym dzieckiem na rower. Podobnie w przypadku przyjazdu w kilka rodzin, panowie mogą wybrać się na pół dnia na rower, a panie z dziećmi na zwiedzanie.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w okolicach Małej Fatry to: przejazd kolejką linową do Snilovskiej przełęczy, skansen i zabytkowa kolejka Vychylovka, Zamek Strecno, park linowy i muzeum w Terchovej czy spływ tratwami flisackimi na rzece Wag.

Jeśli czyjeś dziecko przejawia talent i możliwości do bardziej zaawansowanego uprawiania kolarstwa Chata Uhorcik organizuje obóz rowerowy, który odbędzie się w lipcu i sierpniu 2014 r. i, który skierowany jest do młodzieży w wieku 10-16 lat. W tym czasie trener Peter Zanicky przeprowadzi treningi dla młodych adeptów tego sportu. Warto dodać, że był on aż do czasów juniorskich trenerem światowej sławy kolarza szosowego i górskiego Petera Sagana. Zawodnik ten polskim kibicom kolarstwa może kojarzyć się z wygraniem przez niego klasyfikacji generalnej oraz dwóch etapów Tour de Pologne w 2011 r.

Opis tras rowerowych znaleźć można pod linkiem www.chatauhorcik.pl/trasy-rowerowe/

Greckie nowości wyspiarskie: Skiathos i Samos

Kurorty górskie cierpią z powodu ciepłej zimy. Za to ruch w biurach podróży rośnie

Skomentuj