zamknij
Wizy do USA i innych krajów

Wizy do USA i innych krajów

Do coraz większej ilości krajów możemy pojechać tylko z ważnym dowodem osobistym. Po wejściu do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku zniesiono obowiązek posiadania wiz przy wjeździe do krajów członkowskich oraz do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pod koniec 2007 roku Polska weszła do strefy Schengen i w związku z tym zniknęły całkowicie kontrole na granicy państw Unii Europejskiej.

Również poza UE obywatele polscy mogą podróżować bez wiz,a jedynie z ważnym paszportem do krajów z tak zwanej białej listy. Obejmuje ona następujące kraje: Andorę, Argentynę, Australię, Brazylię, Brunei, Chile, Chorwację, Gwatemalę, Honduras, Izrael, Japonię, Kanadę, Korea Południową, Kostarykę, Meksyk, Malezję, Monako, Nikaragua, Nową Zelandię, Panamę, Paragwaj, San Marino, Salwador, Singapur, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Urugwaj, Watykan oraz Wenezuelę. Z większością tych państw zostały zawarte umowy o ruchu bezwizowym z wyjątkiem USA i Australii. Te dwa kraje zostawiły obowiązek uzyskania wiz przez obywatelów Polski, pomimo że nasz kraj zniósł taki obowiązek wobec obywateli tych krajów. Niestety potrzebna nam jest wiza do Wietnamu, wiza do Chin, wiza do Rosji, wiza na Białoruś, wiza do Indii, wiza do Dubaju, wiza do Iranu oraz wiza na Kubę.

Wiza to pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy i pobyt na określony czas. Wystawiana jest w przedstawicielstwach dyplomatycznych lub konsularnych, a niektórych krajach uzyskuje się ją na przejściach granicznych. Trzeba pamiętać, że wiza nie gwarantuje wjazdu do danego kraju, dopiero Urzędnik Imigracyjny na granicy ostatecznie stwierdza, że osoba może przebywać na terenie jego kraju.

Źródło: Wizy do USA i innych krajów – wygo

Pomysł na urlop…

Do sąsiadów na weekend

Skomentuj