zamknij
Widoki, które ekscytują. Panoramiczny katalog europejskich metropolii od Sky4Fly

Widoki, które ekscytują. Panoramiczny katalog europejskich metropolii od Sky4Fly

Polowanie na wspaniałe widoki samo w sobie stanowi ciekawy pomysł na motyw przewodni wakacyjnej eskapady. Zwłaszcza, gdy kupiliśmy bilety lotnicze, do którejś z wielkich europejskich metropolii. Sky4Fly.net zaprasza na przegląd zachwycających punktów widokowych w największych miastach Europy.

Dreszcz zachwytu, gdy gwar ulic ustępuje przed ogromem przestrzeni. Jeszcze przed chwilą zadzieraliśmy głowę ku wierzchołkom budynków, teraz z wysoka spoglądamy na ich dachy, a potężne miasto leży u naszych stóp. Takie doświadczenie całkowitej zmiany perspektywy zawsze stanowi ekscytujący element miejskiego zwiedzania, a wspinaczka na dogodny punkt widokowy to obowiązkowy punkt wizyty w każdym mieście. Specjalnie dla poszukiwaczy wspaniałych widoków Centrum Lotnicze Sky4Fly.net przygotowało krótką listę punktów widokowych w największych miastach Europy.

Stambuł
Rozciągająca się na dwóch kontynentach, po obydwu stronach Bosforu, licząca ponad 13 mln mieszkańców metropolia jest jednym z największych miast świata. Położenie nad cieśniną morską, zróżnicowany charakter miasta, w którym starożytne dziedzictwo spotyka nowoczesność oraz skala tego gwarnego olbrzyma sprawiają, że dawna stolica cesarzy bizantyńskich i osmańskich sułtanów podziwiana z wysoka zapiera dech w piersiach. Jednym z najlepszych miejsc do obserwacji jest położona w dzielnicy Beyoğlu wieża Galata. Znajdujący się na szczycie taras widokowy pozwala podziwiać zarówno nowoczesną jak i historyczną część Stambułu. Z tego punktu miasto zdaje się być bezkresne, zabudowania zamykają horyzont ze wszystkich stron. Wieża jest znanym punktem turystycznym, co stanowić może pewne utrudnienie. Z reguły bowiem panuje tu dość spory tłok. Z drugiej jednak strony w Stambule trudno znaleźć miejsce zupełnie wolne od zgiełku. Bilety wstępu kosztują 6,5 euro.

Moskwa
W Moskwie nietrudno o interesujące widoki. Zwłaszcza, że w stolicy Rosji nie brak drapaczy chmur. Oczywistym punktem obserwacyjnym wydaje się budynek główny Uniwersytetu Moskiewskiego. Olbrzymi, liczący 240 m wysokości, legendarny gmach jest jednym z najwyższych wieżowców miasta, a położenie na Wzgórzach Worobiowych – w najwyżej położonym punkcie Moskwy – sprawia, że góruje nad całą metropolią. Niestety najwyższe kondygnacje budynku nie są udostępnione dla turystów. Na szczęście nieopodal znajduje się ogólnodostępna i darmowa platforma widokowa, położona na stromej skarpie, 85 m ponad poziomem rzeki. Rozciąga się stąd wspaniały panoramiczny widok, ze stadionem na Łużnikach na pierwszym planie i miastem ciągnącym się po horyzont. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie po zmroku.

Londyn
Nie brak tu miejsc gwarantujących doprawdy zjawiskowe widoki na jedno z najbardziej imponujących miast świata. Choć musimy pamiętać, że pogoda lubi tutaj krzyżować plany obserwatorom. Popularnością wśród turystów cieszy się zarówno słynne London Eye – potężny diabelski młyn na południowym brzegu Tamizy – jak i znajdująca się po drugiej stronie rzeki Galeria Kamienna na szczycie Katedry św. Pawła w londyńskiej City. Najbardziej ekscytującym miejscem są jednak z pewnością przeszklone tarasy widokowe zawieszone powyżej 65 kondygnacji liczącego ponad 300 metrów wysokości budynku The Shrad. W pogodny dzień rozciąga się stąd niezrównany widok na stolicę Anglii – platforma oferuje pełną panoramę i znajduje się dwukrotnie wyżej niż jakikolwiek inny punkt widokowy w mieście. Jeśli tylko horyzontu nie zakrywają chmury, wzrokiem możemy sięgnąć na ponad 60 kilometrów w dal. Za te zapierające dech w piersiach widoki trzeba jednak zapłacić. Cena biletu dla dorosłych to aż 24 funty.

Berlin
W sercu Berlina, na terenie dawnego starego miasta, znajduje się strzelista wieża telewizyjna – jedna z wizytówek stolicy Niemiec. Budynek liczy sobie bagatela 368 m wysokości a w umieszczonej nieco ponad 200 m nad ziemią przeszklonej sferze znajdują się taras widokowy oraz restauracja z obrotowym pierścieniem, na którym umieszczone zostały stoliki. Z wieży rozciąga się imponujący widok na rozległe miasto. Cena biletu dla dorosłych to 13 euro. Darmowy widok na miasto, choć na znacznie mniejszej wysokości, oferuje szklana kopuła na szczycie budynku Reichstagu.

Madryt
Stolica Hiszpanii, położona w centrum górzystego półwyspu Iberyjskiego, sama znajduje się na płaskowyżu. W mieście nie ma zatem zbyt wielu naturalnych punktów obserwacyjnych. Piękny widok na Madryt roztacza się z położonego na zachód od centrum ogromnego parku miejskiego Casa del Campo. Na pagórkowatym terenie rozmieszczono wiele punktów widokowych, z których podziwiać można panoramę całego miasta.

Rzym
Położony na 7 wzgórzach Rzym oferuje wielkie bogactwo miejsc, z których podziwiać możemy gęstą zabudowę tego pięknego miasta. Magiczny widok odnajdziemy na Awentynie, przy Placu Kawalerów Maltańskich, gdzie przez dziurkę od klucza w bramie prowadzącej na pałacowy ogród niedostępny dla zwiedzających podziwiać można niezwykły widok Bazyliki św. Piotra. Kopuła tej ostatnie oferuje z kolei wspaniały widok na Plac św. Piotra oraz panoramę Watykanu. Wstęp na szczyt kopuły kosztuje 5 euro i prowadzi po 551 schodach, które częściowo wiją się po wewnętrznej stronie kopuły. Wysoko położonym, darmowym miejscem, z którego roztacza się spektakularny widok obejmujący obszar od Koloseum po Bazylikę św. Piotra, jest wzgórze Janikulum.

Paryż
Miasto Świateł obfituje w niesamowite punkty widokowe położone na najsłynniejszych budowlach. Wspaniały układ urbanistyczny Paryża zapiera dech w piersiach. Z Łuku Triumfalnego podziwiać można Oś Historyczną miasta ciągnącą się od Luwru po Wielki Łuk w La Défense, dzielnicy szklanych wieżowców. Nie sposób tez pominąć najwyższej i najsłynniejszej konstrukcji Paryża – wieży Eiffla. Pisarz Guy de Maupassant twierdził, że codziennie jada posiłki w mieszczącej się na wieży restauracji, bo to jedyne miejsce, z którego jej nie widać. Naszym zdaniem to jednak poważny minus tej lokalizacji, dlatego amatorom pięknych widoków polecamy odwiedzić również taras widokowy przy Bazylice Sacre Coeur górującej nad wzgórzem Montmartre.

Przypadła Ci do gustu, któraś z opisywanych lokalizacji? Który ze wspomnianych widoków, chciałbyś zapisać we własnej pamięci? Bilety lotnicze do pięknych miejsc na całym świecie zakupisz dzięki ofercie Centrum Lotniczego Sky4Fly

 

Źródło: Sky4Fly

Fot. materiały prasowe

Odszkodowania za błędy medyczne – o czym warto wiedzieć?

Kurort narciarski Zieleniec Ski Arena zbroi się na zimę

Skomentuj