zamknij
Na kajaki nie tylko na Mazury

Na kajaki nie tylko na Mazury

Spływ kajakowy piękną trasą w centralnej Polsce? Jeśli masz ochotę na kontakt z naturą i lubisz wodę – wybierz się nad Rawkę.

Spływy kajakowe to jeden z najciekawszych sposobów spędzania czasu nad wodą i jednocześnie świetny pomysł na zwiedzanie okolicy. Najczęściej na spływy wybieramy się latem, kiedy pogoda dopisuje i można bez przeszkód pływać po najpiękniejszych polskich rzekach i jeziorach. Trasy popularnych spływów kajakowych wiodą zwykle przez te same szlaki – są to spływy Czarną Hańczą, Rospudą, Krutynią itp. Ale miłośnicy kajaków wcale nie muszą jechać na Mazury, żeby wybrać się na spływ. W centralnej Polsce także są piękne szlaki, choćby takie, jak spływ Rawką.

Rawka to rzeka płynąca w centralnej Polsce, największy dopływ Bzury. Jest to nizinna rzeka, przepływająca przez malownicze okolice, objęte ochroną rezerwatową (rezerwat przyrody Rawka). Jej koryto prowadzi przez pastwiska, łąki, trzciny, tereny podmokłe, lasy, gęste zarośla. Urozmaicona jest także linia brzegowa – znajdziemy tu zarówno płaskie, piaszczyste brzegi, jak i wysokie skarpy. Podczas pobytu nad Rawką można podziwiać nie tylko piękną roślinność wzdłuż koryta rzeki, ale także spotkać jej stałych mieszkańców – ryby, żaby, zaskrońce, jaszczurki, węże, a nawet raki. Nad Rawką żyją również bobry.

Piękna okolica i spokojny bieg rzeki zachęcają, by właśnie w to miejsce wybrać się na niedzielny spływ kajakowy z całą rodziną. Trasa spływu „Kajakowa Rawka” ma długość około 10km i przebiega przez takie miejscowości jak Bolimowska Wieś, Podsokołów, Sokołów, Jasionna, Kęszyce. Jest tak przygotowana, że w spływie mogą wziąć udział nie tylko dorośli, ale i dzieci powyżej 4. roku życia. To także świetne miejsce dla osób, które nigdy nie próbowały swoich sił w kajaku – uczestnicy spływu płyną rekreacyjnym tempem, podziwiając po drodze piękno okolicy.

Kajakowa Rawka” to spływ o tyle atrakcyjny, że nie wymaga dalekiego dojazdu. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub Łodzi, od Rawki dzieli cię jedynie 70 kilometrów, a to dystans, który można bez problemu pokonać w ciągu godziny, jadąc autostradą.

Spływ Rawką to jeden z wielu pomysłów na spływy w centralnej części Polski. Jedno- i wielodniowe spływy kajakowe można zorganizować także w okolicach Łodzi czy Warszawy np. na Pilicy lub Bzurze. Między Dworem Mazowieckim a Płockiem możliwy jest także spływ Wisłą – w tym miejscu zachowany jest naturalny, dziki krajobraz, co dodatkowo podnosi atrakcyjność spływu. Ponadto wybierając się w tę trasę możemy zwiedzić takie zabytki jak twierdza w Modlinie czy bazylika w Czerwińsku, której pochodzenie sięga XII wieku. Jeśli i tego nam będzie mało – w centralnej Polsce spływać można Grabią, Widawką, a także Wartą.

Spływ kajakowy jedną z mniejszych rzek w centralnej Polsce może być niezłym treningiem przed wakacyjnym, dłuższym wyjazdem na kajaki. Ale może też być po prostu jednodniową przygodą i sposobem na poznanie nowych ludzi, którzy tak jak my lubią aktywnie spędzać czas.

Wypoczynek w sąsiedztwie śląskiej perełki przyrody

8 rad dla planujących wakacje z biurem podróży

Skomentuj