zamknij
Dolina Stubai – zimowy urlop dla wymagających

Dolina Stubai – zimowy urlop dla wymagających

Dogodna lokalizacja, cztery ośrodki narciarskie z infrastrukturą dla narciarzy, snowboardzistów, freeriderów i miłośników sanek, oferta dla rodzin w ramach BIG Family Stubai, doskonale utrzymane stoki oraz śnieg od października do czerwca – to wszystko przyciąga urlopowiczów do Doliny Stubai w Austrii.

Jest kilka rzeczy, które są warunkiem udanego urlopu zimowego: dogodny dojazd, infrastruktura do uprawiania różnych sportów zimowych (np. snow parki, tereny do freeride’u), dobrze przygotowane stoki o różnym poziomie trudności, pewność śniegu, nowoczesne udogodnienia oraz możliwości ciekawego spędzenia czasu także poza stokiem. Jeśli ma to być wyjazd rodzinny, ośrodek powinien zapewnić również odpowiednią opiekę i szkółki dla dzieci, dostosowane do ich wieku i umiejętności. Tak się dobrze składa, że wszystkie te warunki spełnia Dolina Stubai.

Profesjonalnie utrzymane stoki i snow parki
Narciarze alpejscy uwielbiają długie zjazdy i ostre, energiczne zakręty po dobrze przygotowanych stokach. Wiedzą o tym operatorzy czterech ośrodków narciarskich w dolinie: na lodowcu Stubai (Stubaier Gletscher), Schlick 2000, Serlesbahnen przy Mieders oraz Elferlifte przy Neustift. Na lodowcu pokrywa śnieżna pojawia się już we wrześniu, a w pozostałych ośrodkach – w połowie listopada. Codziennie 58 tras narciarskich (wszystkie są dostępne w ramach Stubai Super Ski Pass) jest przygotowywanych przez ratraki. Dbałość o idealne warunki dla narciarzy idzie tu w parze z ochroną środowiska naturalnego, zgodnie z surowymi wymagania tyrolskiego prawa.

Na samym lodowcu Stubai do dyspozycji narciarzy jest obszar o wielkości 200 hektarów.
Do tego dochodzi BIG Family Fun Slope, Moreboards Stubai Zoo Snowpark (z nowym, własnym wyciągiem) oraz łatwy stok Daunferner (trasa nr 7) dla rodzin z dziećmi i seniorów 50+. Nic więc dziwnego, że liczni turyści doceniają „Królestwo Śniegu”, jak określa się lodowiec Stubai, i lubią do niego powracać.

W ośrodku narciarskim Schlick 2000 w Fulpmes na miłośników nart czekają trzy, względnie nowe trasy o różnym stopniu trudności: „Kanonenrohr”, „Latschen” i „Wasserfall”, które powstały w zeszłym roku podczas budowy 6-osobowego wyciągu krzesełkowego Zirmachbahn.

Wszystkie cztery ośrodki narciarskie nieustannie ulepszają swoją ofertę zimową, m.in. poprzez instalowanie nowych, wygodnych kolejek linowych, powiększanie stoków i terenów sportowych oraz fachowe utrzymywanie i oznakowywanie tras narciarskich. W dolinie dużą wagę przykłada się również do dbałości o szlaki narciarstwa biegowego (prawie 70 km) oraz szlaki wędrowne (ponad 80 km).

Przewodniki dla sportów off-piste
Na lodowcu Stubai najlepsze trasy do jazdy w głębokim śniegu, znane dotychczas tylko tutejszym mieszkańcom, zostały namierzone i ujawnione przy pomocy GPS i filmów video. Freerideowców kusi także ośrodek Schlick 2000 – lasami i stokami pokrytymi białym puchem, z rewelacyjnym widokiem na imponujące pasmo górskie Kalkkögel. Szlaki do wędrówek na rakietach śnieżnych, przez lasy spowite nietkniętym śniegiem, wiodą przez ośrodki Serles (przy Mieders) i Elfer (przy Neustift).

Korzystając z tych nienadzorowanych tras warto pamiętać, że wchodzi się na nie na własne ryzyko. Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo sprawdzając wcześniej potencjalne zagrożenia na szlaku, sytuację lawinową oraz zabierając ze sobą odpowiedni sprzęt. Warto pomyśleć także o zaangażowaniu w wyprawę doświadczonego przewodnika górskiego.

Certyfikowane trasy saneczkowe
W Dolinie Stubai znajduje się 11 naturalnych torów saneczkowych, które zapewniają radosną zabawę przez wiele godzin. Wszystkie trasy zostały urządzone zgodnie z wytycznymi regionu Tyrol, przyznającego oznaczenie „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel” („Odznaka Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego”), co gwarantuje, że zostały sprawdzone pod kątem surowych kryteriów jakości i bezpieczeństwa. Przy czym nie trzeba samemu wchodzić pod górę, żeby dostać się na tory w Serles, Elfer i Schlick 2000. Można tam wjechać za pomocą lokalnego transportu, a sanki wynająć na dolnej lub górnej stacji wyciągu. Ciekawą propozycją jest wieczorne saneczkowanie (w godz. 19:30 do 21) oferowane w Elfer (trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki), gdzie jedna z dwóch dostępnych wówczas tras jest oświetlana lampami oliwnymi, oraz na Schlick 2000 (w czwartki).

BIG oferta dla najmniejszych
W całej Dolinie Stubai obowiązuje program BIG Family, ceniony przez gości z całego świata. Dzięki jego charakterystycznym cechom, takim jak: przyjazne nastawienie obsługi do dzieci, kompleksowe usługi, oferty dostosowywane do potrzeb rodzin z dziećmi i profesjonalna opieka dla milusińskich, dolina wielokrotnie otrzymywała tytuł „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“.

Program BIG Family obejmuje m.in. bezpłatny przejazd czterema kolejkami linowymi dla dzieci do lat 10, podróżujących w towarzystwie dorosłego z biletem, kwatery w ramach Big Family homes (m.in. małe łóżeczka, kolorowa pościel), restauracje z ofertą dla dzieci, sklepy sportowe (np. na lodowcu Stubai rodzice mogą wynająć bezpłatnie sprzęt dla dzieci, jeśli wypożyczają go też dla siebie).

Poczuj się jak w domu
W Dolinie Stubai jest pięć szkół narciarskich, gdzie instruktorzy snowboardingu, narciarstwa klasycznego i biegowego, przewodnicy górscy oraz wielojęzyczny personel służą pomocą tym, którzy chcą poprawić swoje umiejętności lub odkryć piękno okolicy. Maluchy można oddać pod opiekę wykwalifikowanej kadry w BIG Family Kinderland, Miniland i w przedszkolu na stacji Gamsgarten (lodowiec Stubai) oraz w BIG Ron’s Kinderland i pokoju rozgrzewek na stacji pośredniej Froneben (Schlick 2000).
O miłą atmosferę i niezapomniane wrażenia kulinarne dbają restauracje i schroniska w dolinie, serwujące świeże potrawy, przygotowane z lokalnych produktów. Natomiast miejsca noclegowe, oprócz uprzejmej obsługi, oferują dodatkowo zabiegi wellness i spa.

Najciekawsze imprezy
Na urlopie nie może zabraknąć także rozrywek kulturalnych. Lodowiec Stubai kusi turystów leniwą atmosferą Oktoberfest (aka Weiße Wies’n) (11-12.10.2014) oraz popisami snowboardzistów podczas Moreboards Stubai Premiere w snowparku Stubai Zoo (17-19.10.2014). Schlick 2000 zaprasza na imprezę otwarcia sezonu – Winter Opening (6.12.2014) oraz regularne, wieczorne pokazy Night-Shows ze śmiałymi akrobacjami freestyle’owymi i fajerwerkami.

Na lodowcu Stubai podczas SportScheck Gletscher Testival (6-11.9.2014) jak zwykle będzie można przetestować i wypożyczyć nowy sprzęt, a w ramach szkolenia przeciwlawinowego SAAC (15-16.11.2014, 25-26.04.2015) zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Dla amatorów freeride’u zaplanowano obóz treningowy Powder Department Freeride Camp (20-22.02.2015).

Restauracja Schaufelspitz, wyróżniona 14 punktami przez przewodnik kulinarny Gault Millau, już po raz czwarty przygotuje noc smakosza Dine & Wine (9.01. oraz 10.01.2015). Na jarmarku w Neustift (Bauernmarkt), regularnie – co piątek, można kupić lokalne produkty domowej roboty.

Więcej informacji nt. wydarzeń można znaleźć na: www.stubai.at/de/aktuelles/veranstaltungen

Polskie Towarzystwo Flebologiczne: świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób żył jest rażąco niska

Przełom w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Kobiety mogą żyć 1,5 roku dłużej

Skomentuj