zamknij
Polskie Towarzystwo Flebologiczne: świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób żył jest rażąco niska

Polskie Towarzystwo Flebologiczne: świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób żył jest rażąco niska

Uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych po dłuższym staniu lub siedzeniu, obrzęki, skurcze i bóle łydek to często ignorowane objawy niewydolności żylnej. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do rozległych uszkodzeń skóry na nogach, w tym niegojących się owrzodzeń żylnych. Mimo to jedynie 1/3 Polaków cierpiących na tego typu dolegliwości zgłasza się do lekarza, jak donosi najnowszy raport Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

– Według naszych badań 2/3 pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości kończyn dolnych w dużej części powodowane niewydolnością żylną, nie zgłasza się do lekarza. Z drugiej strony częstość występowania tych problemów jest ogromna – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. med. Tomasz Urbanek, chirurg z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zgodnie z raportem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego ponad 60 proc. dorosłej populacji w naszym kraju skarży się na uczucie ciężkości i zmęczenia po długim staniu lub siedzeniu. U ponad 30 proc. Polaków występują obrzęki, a więcej niż 1/5 ma żylaki.

Dane płynące z publikacji wskazują, że nie tylko pacjenci rzadko przywiązują wagę do problemów naczyniowych kończyn dolnych.

– Wydaje się, że także ze strony personelu medycznego problem wymaga większego zainteresowania, ponieważ 2/3 pacjentów nie było nigdy pytanych o dolegliwości kończyn dolnych – dodaje Tomasz Urbanek.

Edukacja na temat profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej jest bardzo istotna, ponieważ obok czynników genetycznych istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą przyspieszać rozwój choroby. Utrzymanie prawidłowej masy ciała i przeciwdziałanie zaparciom, uprawianie sportu, odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry oraz unikanie długiego stania to zabiegi, które sprzyjają prawidłowemu działaniu naczyń krwionośnych kończyn dolnych i ograniczają ryzyko obrzęków oraz żylaków.

Zaniedbana niewydolność żył może doprowadzić do stwardnienia, przebarwienia i zapalenia skóry, a w skrajnych przypadkach do trudno gojącego się owrzodzenia żylnego.

Osoby z niedoborami kwasu foliowego częściej zapadają na depresję

Dolina Stubai – zimowy urlop dla wymagających

Skomentuj