zamknij
Podczas uprawiania sportu pamiętaj o ochronie stawów

Podczas uprawiania sportu pamiętaj o ochronie stawów

Korzystając z coraz cieplejszych dni, staramy się zadbać o naszą kondycję fizyczną i intensywniej uprawiamy sport. Podczas wykonywania ćwiczeń warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu stawów – w końcu nikt nie życzy sobie, aby kontuzja na długi czas wykluczyła go z treningów.

„Jeśli chcemy uniknąć urazów, trening powinniśmy zaplanować tak, by nie był dla stawów przeciążający” – radzi w rozmowie z serwisem infoWire.pl trener osobisty Piotr Wasil z Medical Fitness. Przydadzą się również specjalistyczne buty amortyzujące oraz strój odpowiedni do danej dyscypliny. Kości i tkanki chrzęstne wzmocnimy dzięki jedzeniu produktów bogatych w aminokwasy.

Jeśli jednak dojdzie już do kontuzji, staw należy schłodzić. W przypadku gdy ból nie ustąpi i pojawi się opuchlizna, trzeba zgłosić się do ortopedy. Niezbędna może być rehabilitacja. Czasowa rezygnacja ze sportu nie musi być jednakże koniecznością. Możemy wykonywać tzw. ćwiczenia asymetryczne. Musimy tylko zadbać o asekurację nadwyrężonego stawu.

Najbardziej kontuzyjne są sporty wymagające szybkich reakcji oraz mocnych skrętów ciała. Zwiększają ryzyko upadków, zderzeń i przeciążeń. Korzystne dla stawów jest natomiast pływanie, z tym że przy problemach z kolanami lepiej wybierać style „podłużne” zamiast żabki.

Photo credit: Alain Limoges / Foter / CC BY-NC-SA

Zabiegi, które zatrzymują czas…

Nie czekaj na ostatni moment! Złóż wniosek o paszport

Skomentuj