zamknij
Nie czekaj na ostatni moment! Złóż wniosek o paszport

Nie czekaj na ostatni moment! Złóż wniosek o paszport

Zbliżają się wakacje. Jeśli planujesz urlop za granicą, warto z wyprzedzeniem złożyć wniosek o paszport. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju, a przez internet sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru.

Jak złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego można złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument.

Czas oczekiwania na wydanie paszportu

Termin odbioru paszportu jest określany w momencie przyjmowania wniosku. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu w kraju nie powinien być jednak dłuższy niż 30 dni.

Jak sprawdzić, czy paszport jest gotowy?

Na stronie www.paszporty.msw.gov.pl można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się sprawa paszportowa. Wystarczy wpisać numer sprawy, umieszczony na potwierdzeniu, które otrzymujemy po złożeniu wniosku w urzędzie. Wyświetli się nam 1 z 4 statusów:

  • wniosek został przyjęty,
  • wniosek został odrzucony,
  • personalizacja dokumentu,
  • paszport gotowy do odbioru.

Czy potrzebuję paszportu?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz paszportu, odwiedź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), na której znajdziesz podstawowe zasady wjazdu obywateli polskich do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria.

Pamiętaj, że na terenie Unii Europejskiej i strefy Schengen nie potrzebujesz paszportu. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Jeśli paszport nie wystarczy i potrzebna jest np. wiza, skontaktuj się przed wyjazdem z przedstawicielstwem dyplomatycznym lub urzędem konsularnym kraju, do którego się udajesz.

Więcej informacji o paszportach znajdziesz na stronie MSZ.

Photo credit: jaaron / Foter / CC BY

Podczas uprawiania sportu pamiętaj o ochronie stawów

Lifting skóry bez skalpela

Skomentuj