zamknij
Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!

Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!

Osoby, które kiedykolwiek miały brodawki płciowe są bardziej narażone na rozwój pewnych typów nowotworów takich jak np.: nieczerniakowy rak skóry – takie wyniki zostały opublikowane w Journal of Infectious Diseases.

Brodawki płciowe powstają na skutek zakażenia określonymi typami wirusa HPV, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do powstania raka. Wiadomo także, że wirus HPV jest głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy oraz ma duży udział w rozwoju raka odbytu, pochwy, sromu czy nawet w niektórych typach nowotworu gardła i jamy ustnej.

http://www.sxc.huBadania, które zostały opublikowane przez duńskich naukowców z Cancer Society sugerują, iż zakażenie HPV może mieć również związek z rozwojem nieczerniakowatego raka skóry.

Podczas badań naukowcy przeanalizowali dokumentacje medyczną 33 tyś. kobiet i 16 tyś. mężczyzn, u których zdiagnozowano brodawki narządów płciowych. U tych właśnie osób stwierdzono wyższe ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, pochwy, odbytu czy też prącia. Dla przykładu: u mężczyzn, u których występują brodawki płciowe ryzyko rozwoju nowotworu odbytu było o 21 razy wyższe niż u osób nie posiadających brodawek płciowych. U kobiet natomiast ryzyko raka szyjki macicy, pochwy czy raka gardła było 8 razy większe niż w populacji ogólnej.

W wyniku badań wykazano także związek pomiędzy pojawieniem się brodawek płciowych a rozwojem raka skóry. U około 1% badanych osób rozwinął się nieczerniakowy rak skóry. Może to wskazywać na udział infekcji HPV w rozwoju tego typu nowotworu oraz istotnej roli układu odpornościowego, którego zadaniem jest eliminacja samego zakażenia jak i zmian nowotworowych.

W USA nieczerniakowy rak skóry diagnozowany jest u około 3,5 miliona osób rocznie. Jest to bardzo częsty typ nowotworu. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktu ze słońcem. Takie zalecenia stosują lekarze. Na razie jednak nie są w stanie powiedzieć czy zapobieganie infekcji HPV, chociażby przez zastosowanie szczepionek przyczyni się do obniżenia liczby stwierdzonych przypadków raka skóry.

W naszym kraju zakażenie HPV diagnozowane jest za pomocą specjalistycznych testów DNA. Materiał do takiego testu pobiera się z miejsc gdzie potencjalnie zakażenie HPV może wystąpić. Badania DNA mogą śmiało zostać wykorzystane jako narzędzie do wykrywania przyczyny wielu istotnych typów nowotworów.

Celiakia powoduje osteoporozę!?

Zakażenie wirusem HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

Skomentuj