zamknij
Nawet połowa osób zakażonych wirusem HIV w Polsce może być tego nieświadoma

Nawet połowa osób zakażonych wirusem HIV w Polsce może być tego nieświadoma

5 grudnia 2012AIDSHIVwirus HIV1287Views

W Polsce żyje 15 tys. osób, u których zdiagnozowano zakażenie HIV. Ale nosicielami może być nawet 40 tysięcy osób, czyli więcej niż połowa może być tego nieświadoma. Na świecie zakażonych jest już 34 mln ludzi – wynika z raportu UNAIDS, czyli departamentu ds. walki z AIDS Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten rocznie na walkę z wirusem wydaje ponad 16 mld USD. W naszym kraju koszty leczenia to około 300 mln zł rocznie. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z AIDS.

http://www.sxc.hu/Sytuacja jest stabilna. Od ponad 20 lat kontrolujemy tę epidemię. Mamy rozpoznane blisko 15 tys. osób żyjących, zakażonych wirusem, ale szacujemy, że jest ich dwa razy więcej. Być może, przy bardzo pesymistycznych szacunkach około 40 tysięcy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia.

Każdego dnia średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Jak wynika z oficjalnych statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 1985 roku, kiedy rozpoczęto w Polsce badania, do 30 września tego roku odnotowano 2,8 tys. zachorowań na AIDS, przy czym około 1,2 tys. osób zmarło z powodu chorób towarzyszących.

Tylko w ciągu dekady nastąpił ponad dwukrotny wzrost łącznej liczby zarejestrowanych w Europie zakażeń wirusem HIV. I tak np. w 2011 roku zdiagnozowano ponad 2,5 mln nowych przypadków, wynika z najnowszego raportu UNAIDS. O ponad 10 proc. liczba nowych zakażeń wzrosła we wschodniej Europie; w tym m.in. w Rosji i na Ukrainie. Ale to nie jedyny problem na tym terenie.

– W Europie Wschodniej pomoc otrzymało jedynie około 30 proc. zdiagnozowanych osób, wymagających leczenia środkami antyretrowirusowymi – podkreśla dr Jean-Elie Malkin, dyrektor biura regionalnego UNAIDS na Europę i Azję Środkową.

Na całym świecie szacunkowa liczba osób umierających na choroby towarzyszące zakażeniu HIV to 1,7 mln rocznie, a samych zarażonych jest obecnie 34 mln.

Największym wyzwaniem w walce z HIV/AIDS nadal pozostaje dostępność leczenia. Fundusze przeznaczane na ten cel wciąż są niewystarczające. UNAIDS dysponuje rocznym budżetem w wysokości około 16 mld USD (w 2015 roku ma przekroczyć 22 mld USD). Tymczasem w Polsce, która w tym roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS, wydatki na ten cel sięgają około 300 mln zł rocznie.

– Obejmuje to nowoczesne leki, które są wydawane pacjentom za darmo, wszystkim tym, którzy potrzebują. Tu nie ma kolejki, nie ma współpłacenia pacjentów. Budżet obejmuje także działania promocyjne i edukacyjne oraz testowanie – wymienia Igor Radziewicz-Winnicki.

W Polsce każdy może udać się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego i wykonać badanie na obecność wirusa HIV. Ich adresy znajdują się na stronie www.aids.gov.pl. Tam też są numery telefonów zaufania HIV/AIDS. Badania i konsultacje są anonimowe i darmowe.

Sielpia ośrodek wypoczynkowy

6 milionów Polaków doświadcza problemów psychicznych

Skomentuj