zamknij
Zakażenie wirusem HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

Zakażenie wirusem HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

Wzrost zachorowań na raka występującego w okolicy głowy i szyi może być spowodowany zakażeniem wirusem HPV – takie informacje na początku kwietnia opublikował magazyn HealthDay News. Naukowcy stosują określenie „rak głowy i szyi” do takich typów nowotworu jak: rak jamy ustnej, rak gardła, rak krtani, rak jamy nosowej, rak zatok, rak warg czy rak ślinianek.

Dotychczas uważano, że na rozwój tych typów nowotworów wpływają przede wszystkim alkohol i tytoń. Z najnowszych jednak badań wynika, iż istotną rolę w tym przypadku odgrywa także zakażenie wirusem HPV.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Orleanie pod przewodnictwem prof. Edwarda Peters’a przeanalizowali raporty z 40 amerykańskich rejestrów nowotworów od 1995r. do 2005r. Na podstawie tych badań dowiedziono znaczący wzrost nowotworów głowy i szyi w obszarach silnie związanych z zakażeniem wirusem HPV czyli w okolicach migdałków, języka oraz części ustnej gardła. Najwięcej przypadków raka głowy i szyi stwierdzono u młodych ludzi zwłaszcza rasy białej i Latynosów.

http://www.sxc.huWirus HPV przenoszony jest głównie poprzez kontakty seksualne i jak dotąd odpowiedzialny był za rozwój raka szyjki macicy u kobiet. Duża zachorowalność na ten rodzaj nowotworu sprawiła, że naukowcy stworzyli szczepionkę, która według prof. Petersa może także zapobiegać rozwojowi raka głowy i szyi.

W naszym kraju wirusa HPV diagnozuje się za pomocą specjalistycznych testów DNA. Materiał do tego testu pobiera się z miejsc, gdzie potencjalnie mogą występować zmiany nowotworowe. Dlatego też badania DNA mogą zostać wykorzystane jako narzędzie do wykrywania przyczyny raka głowy lub szyi wywołanej zakażeniem HPV.

Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!

Dlaczego tak mało kobiet bada się na obecność Chlamydia Trachomatis?

Skomentuj