zamknij
Światowy Dzień Wody 2012 – przyłącz się do akcji Woda dla Afryki!

Światowy Dzień Wody 2012 – przyłącz się do akcji Woda dla Afryki!

22 marca po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody, którego tegorocznym motywem przewodnim jest związek pomiędzy wodą, a produkcją żywności. Światowy Dzień Wody to doskonała okazja, aby przypomnieć o potrzebach ludzi pozbawionych dostępu do tego najcenniejszego dobra, którzy cierpią nie tylko z powodu pragnienia, ale często również głodu. Właśnie na ich rzecz Cisowianka razem z Polską Akcją Humanitarną już od kilku lat wspólnie prowadzą akcję Woda dla Afryki, która ma na celu budowę studni. Dzięki wszystkim, którzy sięgnęli po małą, charakterystyczną butelkę Cisowianki 0,33 tysiące ludzi otrzymało już dostęp do czystej wody pitnej.

Jedna mała butelka Cisowianki, według szacunków Polskiej Akcji Humanitarnej, oznacza aż 5 litrów wody dla mieszkańców Afryki. To możliwe dzięki temu, że cały zysk z jej sprzedaży trafia właśnie na ten szczytny cel – budowę studni. W tym roku powstaną kolejne ujęcia wodne, dzięki którym dostęp do czystej wody pitnej otrzymają najbardziej potrzebujący. Już wkrótce mała, charakterystyczna butelka Cisowianki 0,33 będzie miała nową, odświeżoną szatę graficzną i kształt, a do akcji dołączą kolejne sklepy i partnerzy medialni, m.in. Radio Zet.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dwadzieścia lat temu. Każdego roku ONZ zwraca uwagę na różne, istotne aspekty związane z problematyką wodną. W tym roku Światowy Dzień Wody poświęcony jest powiązaniu pomiędzy wodą, a produkcją żywności. Jak wynika z danych ONZ aby wypić szklankę mleka potrzebne jest średnio aż 200 litrów wody, a aby zjeść kromkę chleba, potrzebujemy zużyć około 40 litrów wody! Zmniejszanie się zasobów wody pitnej na świecie ma znaczący wpływ na redukcję zasobów żywności. Stąd tak ważna jest zmiana w świadomości społecznej w kwestii oszczędzania wody oraz zwrócenie uwagi na szerokie spektrum problematyki wodnej. Przy okazji Światowego Dnia Wody warto przypomnieć, że prawie miliard ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej. Woda jest niezbędnym warunkiem rozwoju, a ludzie żyjący na terenach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony, często cierpią głód, ponieważ ich możliwości samodzielnej produkcji żywności są niewystarczające. Budowa studni oznacza nie tylko zaspokojenie pragnienia, ale także możliwość uprawy ziemi i hodowli. Dlatego też programy Polskiej Akcji Humanitarnej nie ograniczają się do zapewnienia dostępu do wody, ale nastawione są także na edukację np. w zakresie rolnictwa.

W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody Polska Akcja Humanitarna zorganizuje tzw. „niebieskie koncerty”. Największy z nich odbędzie się 23 marca w Warszawie w Klubie Palladium. Zagrają Anita Lipnicka i John Porter. Występ gwiazd zostanie poprzedzony prezentacją filmów o tematyce wodnej nagrodzonych w konkursie PAH. Działania PAH można także wspierać przez cały rok kupując specjalną butelkę Cisowianki 0,33. Można również zakupić jeden z gadżetów kampanii dostępnych na stronie Sklepiku Przyjaciół PAH lub wpłacić dowolną kwotę na konto Fundacji.

Akcję Woda dla Afryki Cisowianki i Polskiej Akcji Humanitarnej wspierają magazyn Zwierciadło, telewizja TVN, Radio Zet, Onet.pl, National Geographic Channel, Clear Channel oraz magazyn psychologiczny Sens.

Więcej informacji dotyczących akcji na facebook.com/WodaDlaAfryki

Nie daj się alergii

Podróże tylko dla kobiet

Skomentuj