zamknij
Nowoczesna diagnostyka nowotworów dróg oddechowych umożliwia skuteczne leczenie

Nowoczesna diagnostyka nowotworów dróg oddechowych umożliwia skuteczne leczenie

Wczesne rozpoznanie pozwala niemal w 100 proc. wyleczyć nowotwór górnych dróg oddechowych. Nowoczesna metoda diagnostyczna, badanie NBI, uwidacznia nawet niewielkie zmiany na błonach śluzowych. Jest dużo dokładniejsza od tradycyjnych metod obrazowych, dzięki czemu znacznie podwyższa prawdopodobieństwo powodzenia terapii.

Skuteczność leczenia nowotworów górnych dróg oddechowych zależy od stadium, w którym choroba zostanie zdiagnozowana. Wczesne rozpoznanie, czyli uchwycenie zmian na błonach śluzowych, znacznie zwiększa szanse na powodzenie terapii.

– Obecnie mamy możliwość wyleczenia chorób nowotworowych praktycznie w 100 proc., jeżeli są one we wczesnej fazie. Każdy późniejszy stopień zaawansowania zmian nowotworowych górnych dróg oddechowych powoduje, że nasze możliwości terapeutyczne bardzo się ograniczają albo wręcz stają się niemożliwe – mówi dr n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML.

Dokładność tradycyjnych metod diagnostyki obrazowej znacznie wzrosła dzięki zastosowaniu techniki NBI, czyli badania wykorzystującego wąskie pasmo światła. Naczynia krwionośne błon śluzowych i okoliczne tkanki w różnych stopniu pochłaniają wiązkę światła. Dzięki temu badanie NBI z wielką precyzją pozwala uwidocznić nawet niewielkie rejony śluzówki o wzmożonych ukrwieniu, co może świadczyć o rozpoczęciu procesu nowotworowego.

– Dzisiaj postawienie diagnozy powoduje kolejne skutki. Mamy możliwość wcześniej pobrać materiał do badań histopatologicznych, żeby ocenić czy rzeczywiście jest to zmiana tkankowa na tyle podejrzana, że wymaga dalszej diagnostyki czy leczenia, czy też nie. Czy może umówić się z pacjentami na kolejne wizyty, by w pewnych okresach czasu można było ocenić ich progresję – tłumaczy Michał Michalik.

Dodaje, że na konsultacje lekarską powinna zgłosić się każda osoba, która zaobserwowała u siebie objawy takie jak: przedłużająca się chrypka, zmiana tembru głosu niezwiązana z przebytą infekcją, uczucie drapania i pieczenia w obrębie gardła i w obrębie krtani, długotrwałe plamienie z nosa czy osłabienie.

Dieta portfolio równie skutecznie jak leki obniża cholesterol

Polacy niechętnie pomagają kobietom w ciąży

Skomentuj