zamknij
Domowe metody wybielania zębów nie zawsze są bezpieczne

Domowe metody wybielania zębów nie zawsze są bezpieczne

Rośnie liczba preparatów wybielających zęby przeznaczonych do samodzielnego stosowania, jednak nie są one tak skuteczne jak profesjonalne metody i mogą powodować skutki uboczne. Przed wyborem sposobu usunięcia przebarwień zębów warto skonsultować z dentystą, ponieważ zmiana koloru uzębienia może być objawem choroby wymagającej leczenia.

Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Polega na zastosowaniu związków utleniających, które przenikają przez szkliwo i rozkładają substancje barwnikowe nagromadzone w głębi zębów. W tym celu wykorzystuje się preparaty, które zawierają nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru, silnie żrące składniki, które muszą być stosowane w odpowiednich stężeniach. Wiele tego typu środków jest obecnie dostępnych w wolnej sprzedaży, jednak przed zastosowaniem któregokolwiek z nich warto skonsultować się z dentystą.

– Mamy ściśle określone preparaty w ściśle określonych stężeniach, które mogą wybielać zęby. Inne preparaty stosujemy do zębów martwych, inne stężenia stosujemy do zębów żywych, stąd korzystanie z tego typu preparatów bez nadzoru lekarza może prowadzić w przyszłości do problemów – mówi stomatolog Michał Strzałka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Domowe wybielanie może być przyczyną przejściowej nadwrażliwości zębów, podrażnienia dziąseł i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Przy umiejętnym i zdyscyplinowanym użytkowaniu niektóre preparaty są skuteczne, jednak ich efekty pojawiają się po dłuższym stosowaniu. W przypadku konieczności uzyskania widocznych rezultatów w krótkim czasie, niezbędna jest wizyta u stomatologa. Warto z niej skorzystać również dlatego, że przebarwienie zęba czasem jest symptomem zaburzenia, które wymaga leczenia np. próchnicy. Samodzielne wybielanie może więc usunąć objaw choroby bez wyeliminowania przyczyny i w efekcie doprowadzić do utraty zęba lub innych powikłań.

– Zanim okaże się, że dana metoda rzeczywiście jest bezpieczna, należy z pacjentem przeprowadzić wywiad medyczny. Musimy wiedzieć, na co dokładnie jest chory. Jeżeli pacjent będzie w zdrowy lub jego choroby nie będą kolidowały z wybielaniem zębów, każdy przyzwoity gabinet stomatologiczny dobierze odpowiednią ofertę. Koszt takiego wybielenia to zazwyczaj 700-1000 zł – dodaje Michał Strzałka.

EUROLOT rozwija skrzydła w regionach

Ekologiczna chirurgia plastyczna coraz bardziej popularna

Skomentuj