zamknij
Powiększony trzeci migdał może być przyczyną zaburzeń koncentracji u dzieci

Powiększony trzeci migdał może być przyczyną zaburzeń koncentracji u dzieci

Chrapanie, mówienie przez nos, zatrzymanie oddechu w czasie snu i trudności w skupieniu uwagi u dzieci często wynikają z przerostu migdałka gardłowego. Struktura ta pełni ważną rolę w ochronie przed zakażeniom, a ciągłe infekcje mogą doprowadzić do jej trwałego powiększenia i niedrożności dróg oddechowych. W takich przypadkach konieczna jest operacja chirurgiczna, która znacznie poprawia jakość życia.

Migdałek gardłowy, zwany inaczej trzecim migdałem, jest ważnym elementem układu odpornościowego u dzieci. Bierze czynny udział w obronie przed wirusami i bakteriami, dlatego też w przebiegu wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych zwiększa swoje rozmiary. Powiększenie migdałka powinno być przejściowe, jednak przy nawracających zakażeniach może dojść do jego przerostu.

Funkcja migdałka gardłowego zanika koło 5-7 roku życia i potem on również zanika. Jeżeli starsze dziecko ma powiększony ten migdałek, wiadomo, że on jest do usunięcia, bo swoją rolę już spełnił i jest tylko pewną przeszkodą. Największy problem jest u dzieci młodszych, kiedy ten migdałek może mieć jeszcze pewne znaczenie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON.

Trwałe powiększenie migdałka gardłowego doprowadza do niedrożności dróg oddechowych i trąbki słuchowej oraz problemów z połykaniem. Czasem blokada jest na tyle poważna, że u dziecka pojawia się zespół zaburzeń oddychania w czasie snu.

– Jeżeli dziecko chrapie, ma zatrzymania oddechu i nie może oddychać przez nos, jest to wskazanie do usunięcia migdałka. Konsekwencją nieusuniętego w porę migdałka są zmiany twarzoczaszki. Dziecko rośnie, ma wydłużoną żuchwę, tak zwaną twarz adenoidalną. Może też dochodzić do wysiękowego zapalenia uszu, a w konsekwencji do wad słuchu, a nawet niedosłuchu trwałego – tłumaczy Dariusz Jurkiewicz.

Problemy oddechowe w nocy mogą być również przyczyną zaburzeń zachowania, trudności ze skupieniem uwagi oraz pogorszenia pamięci i zdolności uczenia się.

W 90 proc. przypadków znacznego przerostu trzeciego migdała operacja chirurgiczna umożliwia poprawę funkcji poznawczych oraz jakości życia dziecka.

Młody wygląd dłoni i dekoltu zapewnić mogą zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i podczerwieni

Kobiety ciężarne nie powinny jeść więcej. Ważne jest jednak zwiększenie substancji odżywczych w diecie

Skomentuj