zamknij
Zakażenie wirusem HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

Zakażenie wirusem HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

http://www.sxc.hu

Wzrost zachorowań na raka występującego w okolicy głowy i szyi może być spowodowany zakażeniem wirusem HPV – takie informacje na początku kwietnia opublikował magazyn HealthDay News. Naukowcy stosują określenie „rak głowy i szyi” do takich typów nowotworu jak: rak jamy ustnej, rak gardła, rak krtani, rak jamy nosowej, rak zatok, rak warg czy rak ślinianek.

Dotychczas uważano, że na rozwój tych typów nowotworów wpływają przede wszystkim alkohol i tytoń. Z najnowszych jednak badań wynika, iż istotną rolę w tym przypadku odgrywa także zakażenie wirusem HPV.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Orleanie pod przewodnictwem prof. Edwarda Peters’a przeanalizowali raporty z 40 amerykańskich rejestrów nowotworów od 1995r. do 2005r. Na podstawie tych badań dowiedziono znaczący wzrost nowotworów głowy i szyi w obszarach silnie związanych z zakażeniem wirusem HPV czyli w okolicach migdałków, języka oraz części ustnej gardła. Najwięcej przypadków raka głowy i szyi stwierdzono u młodych ludzi zwłaszcza rasy białej i Latynosów.

http://www.sxc.huWirus HPV przenoszony jest głównie poprzez kontakty seksualne i jak dotąd odpowiedzialny był za rozwój raka szyjki macicy u kobiet. Duża zachorowalność na ten rodzaj nowotworu sprawiła, że naukowcy stworzyli szczepionkę, która według prof. Petersa może także zapobiegać rozwojowi raka głowy i szyi.

W naszym kraju wirusa HPV diagnozuje się za pomocą specjalistycznych testów DNA. Materiał do tego testu pobiera się z miejsc, gdzie potencjalnie mogą występować zmiany nowotworowe. Dlatego też badania DNA mogą zostać wykorzystane jako narzędzie do wykrywania przyczyny raka głowy lub szyi wywołanej zakażeniem HPV.

http://www.sxc.hu

Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!

http://www.sxc.hu

Dlaczego tak mało kobiet bada się na obecność Chlamydia Trachomatis?

Skomentuj