zamknij
Nie tuczy, oczyszcza i poprawia koncentrację

Nie tuczy, oczyszcza i poprawia koncentrację

Jesteś rozdrażniony, brakuje ci koncentracji, a do tego czujesz się coraz słabszy fizycznie? To może być odwodnienie. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% z nas spożywa jej za mało.

Kobieta powinna wypijać ok. 1,5 l płynów dziennie, a mężczyzna – blisko 2 l. „Pamiętajmy, aby nie pić wszystkiego na raz – to nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Racjonalne nawadnianie organizmu polega na równomiernym rozkładaniu w ciągu dnia zalecanej ilości napojów” – mówi serwisowi infoWire.pl dr inż. Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gdy pijemy odpowiednio dużo wody, nasz mózg sprawniej funkcjonuje, nie mamy trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, zachowujemy dobry nastrój, a bóle głowy stają się rzadkością. „Właściwe nawadnianie wpływa korzystnie również na nasz układ trawienny, co pomaga zachować prawidłową masę ciała. Nie zapominajmy, że kiedy jesteśmy odwodnieni, organizm wysyła nam sygnał w postaci uczucia pragnienia. Niestety często mylimy je z głodem i zaczynamy jeść” – zaznacza ekspertka.

Rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na spożywanie napojów przez dzieci. Potrzebują one pić dużo, ponieważ są bardzo aktywne fizycznie. Do tego dochodzi wysiłek intelektualny związany z obowiązkami szkolnymi. „Soki i inne słodzone napoje nie zastąpią dzieciom wody” – podkreśla rozmówczyni.

Dr inż. Katarzyna Okręglicka – specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert programu „Woda na Start”, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Photo credit: mawel / Foter / CC BY

Znany ginekolog kierownikiem Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

Aktywności fizycznej urlop nie dotyczy

Skomentuj