zamknij
Zaplanuj wymarzone wakacje

Zaplanuj wymarzone wakacje

Samodzielne podróże zagraniczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Jak pokazują najnowsze badania, aż dwóch na pięciu Polaków przy ich organizacji wciąż korzysta z ofert biur podróży. Tymczasem zorganizowanie wakacji we własnym zakresie przynosi wiele korzyści. Pozwala nie tylko na bezpośredni kontakt z mieszkańcami odwiedzanego kraju, ich kulturą i tradycjami, ale także wspiera naukę języka obcego. Taki wyjazd wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Eksperci radzą co zrobić przed zagraniczną podróżą, by w pełni spełniła nasze oczekiwania.

Mimo popularności ofert biur podróży przy planowaniu wakacji, stale rośnie liczba osób, które decydują się na samodzielną organizację zagranicznego wyjazdu. W 2012 roku taką opcję wybrało o 4% więcej Polaków w stosunku do roku poprzedniego. Tym samym, na samodzielną organizację wakacji za granicą zdecydował się więcej niż co drugi rodak . To wciąż mało w porównaniu do podróży krajowych, które aż 80% osób organizuje na własną rękę[2].

ORYGINAL - Tabela 1. Sposób organizacji podróży przez Polaków w latach 2011 - 2012

Cenna niezależność podczas podróży
Przygotowania do samodzielnej podróży zagranicznej z pewnością wymagają dużo większego zaangażowania niż zakup gotowej oferty wyjazdu. Jednak zorganizowanie urlopu według własnego pomysłu to doskonała zabawa i bezcenne poczucie niezależności. Sami zadecydujemy, jakim środkiem transportu dotrzemy na miejsce, a jakim będziemy się poruszać podczas zwiedzania kraju. Bez pośrednictwa organizatora jesteśmy też w stanie wyszukać ofertę w najkorzystniejszej cenie. Podobnie wygląda sytuacja w kwestii noclegu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prywatny apartament, pięciogwiazdkowy hotel lub namiot, sami możemy wybrać każdy element naszej podróży. – Samodzielne zwiedzanie nowych miejsc jest doskonałym sposobem na bliższy kontakt z kulturą kraju, który poznajemy – zauważa Krzysztof Baran, ekspert PONS, marki firmującej nową serię językową „To, co ważne, ciekawe, nieznane”. – Niezależność, którą nam daje, pozwala wyjść poza kanon propozycji z informatorów turystycznych. Nie jesteśmy ograniczeni harmonogramem wycieczki uwzględniającego wyłącznie te obiekty, które „trzeba zobaczyć”. Możliwości jest zawsze dużo więcej.

Bliżej obcej kultury
Niezaprzeczalnym urokiem takich wczasów jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami, poznanie ich codziennego życia, języka i regionalnej kultury. Nie ograniczamy się w ten sposób jedynie do wycieczek zza szyby autokaru. – Taka forma wypoczynku gwarantuje, że lepiej poznamy zwiedzane miejsce. Warto jest odwiedzić lokale serwujące tradycyjne jedzenie. Najbardziej wartościowe są przeważnie te, oddalone od turystycznych ulic, gdzie stołują się rodowici mieszkańcy – dodaje ekspert PONS. – Cennym doświadczeniem są również rozmowy z lokalną społecznością, które nie tylko wzbogacą nas o wiedzę na temat odwiedzanego miejsca, ale dadzą także szansę do sprawdzenia naszej znajomości języka. Warto używać go, nawet, gdy znamy jedynie podstawowe zwroty i słownictwo. Takie próby są zawsze pozytywnie odbierane, a my zapamiętamy prawidłowe akcentowanie słów i osłuchamy się z wymową. Pomagają w tym również takie publikacje, jak „To, co ważne, ciekawe, nieznane”, będące zbiorem najbardziej interesujących ciekawostek o danym kraju z różnych dziedzin życia.

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?
Przed wyjazdem musimy również pamiętać o wymianie obcej waluty. Posiadanie przy sobie gotówki może okazać się niezbędne, bowiem nie wszędzie będziemy mieli możliwość skorzystania z karty płatniczej bądź bankomatu. W związku z tym warto jeszcze przed wyjazdem oszacować, ile pieniędzy powinniśmy zabrać na planowany wyjazd i wymienić odpowiednią sumę. – W przypadku egzotycznych kierunków korzystne jest kupienie euro bądź dolarów w Polsce, które możemy wymienić na miejscu, na lokalny pieniądz – podpowiada Aleksandra Łukasiewicz, Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). – Należy jednak wcześniej sprawdzić, jaka waluta jest uznawana w danym kraju i dowiedzieć się, gdzie będziemy mogli dokonać wymiany. Podczas przygotowań do takiego wyjazdu trzeba pamiętać, że część opłat, np. za hotel lub wynajęcie samochodu, będziemy zmuszeni pokryć kartą. – Aby uniknąć niekorzystnego przelicznika bankowego warto założyć konto walutowe – dodaje ekspert. – Taki rachunek możemy prowadzić w euro, dolarach bądź funtach brytyjskich. Wpłacając na niego pewną sumę pieniędzy, sami wymieniamy walutę i wpłacamy ją w kasie banku. W tym celu można skorzystać z oferty kantorów internetowych, oferujących korzystniejsze kursy.

Przed podróżą dobrze jest również sprawdzić, jakie banki mają swoje siedziby w kraju, do którego się wybieramy. Warto też spisać najważniejsze kontakty i informacje. Wśród nich powinien znaleźć się numer telefonu do naszego ubezpieczyciela, banku oraz polskiej ambasady.

Komunikuj się bez ograniczeń
Podstawą udanej podróży jest także dobra organizacja zarówno w kwestii finansów, jak i planu zwiedzania. Nie bez znaczenia jest również znajomość języka obcego. Przed wyjazdem dobrze jest odświeżyć sobie znajomość języka angielskiego lub innego, który ułatwi komunikację w odwiedzanym kraju. Jednak, jeżeli nie znamy lokalnego języka, z pewnością przydatne okażą się najpopularniejsze zwroty i podstawowe słownictwo. – Podczas przygotowań warto skorzystać z publikacji, które łączą naukę języka obcego z przekazaniem informacji o kraju, w którym się go używa. Bezcennym źródłem informacji są też blogi podróżnicze. Doświadczenia osób, które wcześniej odwiedziły dany kraj są kopalnią praktycznej wiedzy dla amatorów samodzielnych wypraw.– podsumowuje ekspert marki PONS. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy być pewni, że podróż spełni nasze oczekiwania.

Warto pamiętać, że spontaniczność, która jest często urokiem samodzielnych podróży, nie jestem wskazana podczas planowania wydatków i finansowania wyjazdu. Nawet ekonomiczna wersja wyjazdu może być bowiem sporym obciążeniem dla nieprzygotowanego domowego budżetu.

– Wcześniejsze zaplanowanie podróży pozwala na systematyczne oszczędzanie funduszy na ten cel. – mówi Bernard Waszczyk ekspert Open Finance, (ZFDF). – Warto odkładać je na dobrze oprocentowanym rachunku oszczędnościowym bądź lokacie. Jeżeli jednak nie udało nam się zgromadzić wystarczających środków na opłacenie podróży, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z limitu na karcie kredytowej. – Jest to najkorzystniejsza forma uzyskania niezbędnego zastrzyku gotówki, pod warunkiem terminowej spłaty zobowiązania. W takiej sytuacji nie jest bowiem naliczane oprocentowanie. Popularnym rozwiązaniem są również pożyczki gotówkowe, ze względu na możliwość szybkiego przyznania pieniędzy – podpowiada ekspert.

Podróżuj z pakietem bezpieczeństwa

Nawet 22,5 PLN prowizji za wypłatę z zagranicznego bankomatu

Skomentuj