zamknij
Nawet 22,5 PLN prowizji za wypłatę z zagranicznego bankomatu

Nawet 22,5 PLN prowizji za wypłatę z zagranicznego bankomatu

Tylko pięć banków umożliwia bezpłatne korzystanie ze wszystkich zagranicznych bankomatów. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że najwięcej, bo aż 23 PLN, za wypłatę równowartości 500 PLN muszą płacić klienci Getin Banku. Klientom Banku BPH najbardziej nie opłaca się z kolei dokonywanie wypłat niewielkich kwot. Minimalna prowizja w ich banku to bowiem aż 12 PLN.

http://www.sxc.hu/Wiele banków przyzwyczaiło swoich klientów do możliwości bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jeśli jednak wybieramy się za granicę, to o brak tego rodzaju opłaty będzie znacznie trudniej. Tylko 5 z 28 badanych przez nas banków pozwala bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów za granicą. Trzeba jednak dodać, że w jednym z nich, Banku Pocztowym, bezpłatne są tylko dwie pierwsze wypłaty w miesiącu, niezależnie czy są one dokonywane w Polsce czy poza granicami naszego kraju.

W tych bankach, które każą nam płacić, prowizja zwykle jest naliczana jako procent od wypłacanej kwoty, a nie jako stała wartość. W rezultacie wypłacając z bankomatu równowartość 500 PLN możemy zapłacić prowizję wynoszącą nawet 23 PLN. Tyle będzie kosztowała wypłata osoby korzystającej z konta Getin Up w Getin Banku, gdzie prowizja to aż 4,5% wypłacanej kwoty, Niezależnie od kwoty, klienci zapłacą tu jednak minimum 10 PLN prowizji.

Różnice w kosztach pomiędzy poszczególnymi bankami są bardzo istotne. Trzeba jednak dodać, że nawet na różnych kontach w ramach jednego banku mogą one być zupełnie inne. Dla przykładu w Banku Pekao na Eurokoncie Moblinym prowizja za skorzystanie z bankomatu za granicą wynosi 2% (min. 5 PLN). Tymczasem na bardzo podobnym rachunku – Eurokonto Net – jest ona znacznie wyższa, wynosi bowiem 4% (min. 10 PLN). Podobnie wygląda sytuacja w Euro Banku. Posiadacze Konta Online za zagraniczną wypłatę gotówki zapłacą 5 PLN. Tymczasem osoby korzystające z Konta Standard już 3% min, 9,95%. Regułą jest również to, że posiadacze droższych pakietów kont w większości banków nie muszą ponosić tego typu prowizji.

Expander ostrzega, że prowizja za wypłatę z bankomatu to nie jedyny koszt takiej operacji. Istnieje również ukryta prowizja w postaci tzw. spreadu walutowego. Gdy wypłacamy pieniądze za granicą lub dokonujemy płatności w obcej walucie, bank zwykle dokonuje przeliczeń walutowych po zawyżonym kursie. Jeśli płatność jest dokonywana w walucie innej niż euro, to doliczana jest często także dodatkowa prowizja w wysokości ok. 2% wartości transakcji.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl

Zaplanuj wymarzone wakacje

Ile kosztują wakacje w Polsce?

Skomentuj