zamknij
Słowacki region Turiec na niedrogie narciarskie ferie

Słowacki region Turiec na niedrogie narciarskie ferie

Jeśli ktoś planuje wyjazd na ferie w lutym, polecamy narciarski region Turiec na Słowacji, który znajduje się w połowie drogi między Żyliną, a Rużomberokiem, czyli mniej więcej 180 km od Katowic i Krakowa oraz 480 km od Warszawy. Wykupując tam Skipas Turiec będziemy mieć dostęp do trzech ośrodków narciarskich, które razem ze szkołą narciarską tworzą ten region.

Ci, którzy zamierzają wyjechać z dziećmi na narty w czasie trwania ferii w Polsce mogą udać się do ośrodków Jasenska Dolina, Snowland Valcianska Dolina i Winter Park Martinky – Martinske Hole, a także skorzystać z usług szkoły Fatra Ski, która oprócz nauki proponuje dodatkowe aktywności na śniegu. Wszystkie te ośrodki są dobrze skomunikowanie i dzielą je odległości rzędu 15-30 km.

Najważniejszym wspólnym produktem dla tych czterech podmiotów i całego regionu jest Skipas Turiec, czyli karnet narciarski na 5, 10 i 20 dni. Dzięki wspólnej ofercie trzech ośrodków mamy do dyspozycji łącznie:
– 3 wyciągi krzesełkowe
– 17 wyciągów narciarskich
– 22 trasy o różnym stopniu trudności o łącznej długości 27 km
– przepustowość wyciągów 17 000 osób na godzinę
Jednym z powodów połączenia sił było przyciągnięcie do regionu jak największej liczby rodzin, które dzięki wspólnemu skipassowi mają możliwość różnorodnej konfiguracji tras, odpowiednich do poziomu każdego narciarza.

Jeśli chodzi o koszty, cena tego skipassu na 10 dni dla osoby dorosłej i dziecka powyżej 12 lat wynosi 150 euro (ok. 630 zł), natomiast dla dziecka młodszego 105 euro (ok. 440 zł). Przy 5-dniowym karnecie normalnym i ulgowym ceny kształtują się kolejno 105 euro (ok. 440 zł) i 70 euro (290 zł).

W ramach karnetu otrzymujemy pokaźną ilość tras i wyciągów w trzech średniej wielkości ośrodkach narciarskich. Dla porównania, w ośrodkach alpejskich, za podobną cenę możemy nabyć skipass obejmujący mniej więcej 2-3 razy mniej dni, do tego bez tylu obiektów. Należy zwrócić uwagę, iż Skipas Turiec możemy wykorzystać w ciągu całego sezonu narciarskiego, więc po feriach możemy tu wrócić np. na weekend.
Wszystkie trzy ośrodki mają sztuczne naśnieżanie, bufety, restauracje, darmowe parkingi, do tego oferują trasy biegowe o łącznej długości ponad 20 km. W dwóch z nich (Jasenska i Valcianska Dolina) możemy jeździć także wieczorem. W ośrodku Martinky mamy do dyspozycji snowpark, w którym można uprawiać snowkiting, czyli szybowanie przez zbocza gór dzięki specjalnemu latawcowi, który umożliwia jeżdżenie zarówno z górki, jak i pod górkę. Natomiast w ośrodku Jasenska Dolina można skorzystać ze snowtubingu, czyli jazdy po śniegu na gumowej dętce.

Noclegi dostępne są zarówno w samych ośrodkach narciarskich (dotyczy to dwóch z nich tj. Snowland Valcianska Dolina i Winter Park Martinky), jak i w okolicznych hotelach, pensjonatach, apartamentach czy kwaterach prywatnych, m.in. w mieście Martin, które jest największe w okolicy i skąd jest blisko do wszystkich trzech ośrodków. Miejsce na nocleg możemy znaleźć bezpośrednio na stronach ośrodków narciarskich. W przypadku niedrogiego wyjazdu z rodziną proponujemy kwatery prywatne, których ceny kształtują się w granicach 10-13 euro (40-50 zł) za osobę dorosłą.

Region Turiec tworzy także Fatra Ski, która świadczy usługi we wszystkich trzech opisanych ośrodkach. Dla osób dorosłych i dzieci prowadzi szkołę i przedszkole narciarskie, a dla zaawansowanych narciarzy organizuje zawody w slalomie. Oprócz tego oferuje atrakcje dodatkowe jak np. wędrówki na rakietach śnieżnych z doświadczonymi przewodnikami (również po zachodzie słońca) czy jazdę na koniach, saniach lub sankach. Fatra Ski to również agencja turystyczna, która pośredniczy w wyszukaniu i wynajmie obiektów noclegowych.

Strony www trzech ośrodków i szkoły narciarskiej: www.jasenskadolina.sk/pl www.snowland.sk/ www.martinky.com/pl www.fatraski.sk/index_en.php

W ustach zaczyna się droga do zdrowego potomstwa.

W Łodzi będzie można szybciej leczyć nowotwory

Skomentuj