zamknij
Innowacyjna metoda usuwania przebarwień laserem jest skuteczniejsza od peelingów chemicznych

Innowacyjna metoda usuwania przebarwień laserem jest skuteczniejsza od peelingów chemicznych

Plamy barwnikowe to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Przebarwienia pojawiają się na skutek oddziaływania promieni UV na skórę. Do tej pory leczono je głównie za pomocą maści i peelingów, które często podrażniały skórę i nie dawały długotrwałych efektów. Nieinwazyjną i skuteczną metodą usuwania plam barwnikowych stała się fototerapia, która dodatkowo stymuluje skórę do wytwarzania kolagenu.

Coraz częstszym zjawiskiem w praktyce dermatologicznej jest słoneczne starzenie się skóry, czyli powstawanie zmarszczek oraz plam barwnikowych w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego.

Przebarwienia są jednym z najczęstszych problemów dotyczących kondycji skóry, z jakimi zgłaszają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Główną przyczyną takich przebarwień jest wystawianie się na słońce lub promieniowanie w solarium bez zastosowania kremów z filtrem – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Krzysztof Gojdź z Holistic Clinic.

Do tej pory w leczeniu przebarwień stosowano maści wybielające oraz peelingi chemiczne. Efekty takich zabiegów pojawiają się jednak dopiero po kilku tygodniach, a z czasem zanikają. Innowacyjną metodą usuwania przebarwień skóry jest fototerapia laserowa. Promieniowanie lasera o odpowiedniej długości i częstotliwości fali wnika w melanocyty, czyli komórki barwnikowe. Zniszczone melanocyty ulegają złuszczeniu po kilku dniach. Wchłonięta energia dodatkowo stymuluje tkankę podskórną do wytwarzania kolagenu.

– W ten sposób jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować nawet do 80-90 proc. przebarwień skóry. Zazwyczaj po jednym zabiegu pacjentka czy pacjent są zadowoleni. W około 20 proc. przypadków trzeba wykonać fototerapię po raz drugi – dodaje Krzysztof Gojdź.

Fototerapię zazwyczaj stosuje się do usuwania przebarwień ze skóry twarzy, szyi, dekoltu, ramion, pleców oraz rąk. Kilka godzin po zabiegu naświetlana okolica może być lekko zaczerwieniona. Przebarwienia stają się nieco ciemniejsze, a po 7-10 dniach ulegają złuszczeniu. Pacjenci poddani fototerapii muszą unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, aż do całkowitego zagojenia się skóry. W tym czasie konieczne jest stosowanie kremów z filtrem.

Koszt jednorazowej fototerapii laserem Broadband Light wynosi około 1 tys. zł.

Masaż endermologiczny pomaga walczyć z opuchlizną nóg

Kolejna lista leków refundowanych nie obejmie innowacyjnych leków na cukrzycę, mimo apeli lekarzy i pacjentów

Skomentuj