zamknij
Ośrodek narciarski Czarna Góra – krótka historia innowacji

Ośrodek narciarski Czarna Góra – krótka historia innowacji

Czarna Góra z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników sportów zimowych i wypoczynku pośród górskich krajobrazów. To nowoczesny ośrodek narciarski, który od momentu powstania w 1996 roku zmienił się nie do poznania. W wyniku prowadzonych inwestycji trafił on do ścisłej czołówki polskich stacji narciarskich. Szerokie trasy i obszerne tereny narciarskie, zróżnicowany systemu kolei linowych i wyciągów, a także wydajny system sztucznego naśnieżania, pozycjonują obecnie Czarną Górę na II miejscu w rankingu Onet.pl 2013 r., prezentującym najlepsze zimowe kurorty w Polsce.

Czarna Góra – ośrodek narciarski z ambicjami
Kilka lat temu w Czarnej Górze opracowano i częściowo już wdrożono szczegółowy plan zagospodarowania do 2015/2016 roku. Obejmował on zarówno stoki, jak i pobliskie tereny. Najbardziej dynamiczny pod względem prowadzonych inwestycji okazał się rok 2009, kiedy to wybudowano dwie nowe koleje linowe, poszerzono i oświetlono trasy oraz rozbudowano parking. Od tamtej pory ośrodek zyskał miano nowoczesnego, co pozwoliło mu swobodnie konkurować z ofertą ośrodków po czeskiej stronie Sudetów. Co istotne, ośrodek narciarski Czarna Góra rozwija nie tylko kompleksową ofertę dla miłośników sportów zimowych, ale również stanowi całoroczną bazę turystyczną. Kolejnym etapem rozwoju ośrodka (do 2015/2016 roku) jest budowa nowoczesnych kolei linowych, tras narciarskich, rozbudowa systemu naśnieżania oraz letniej zjeżdżalni grawitacyjnej. Do obecnych 10 km tras narciarskich dołączy kolejnych 5 km, zmniejszając dystans pomiędzy Czarną Górą a innymi ośrodkami zachodniej Europy.

Apartamenty u podnóża stoku
Wizytówką Czarnej Góry z pewnością jest również bogata baza noclegowa przy samym stoku. Położone kilka kilometrów od Czarnej Góry Stronie Śląskie nie było w stanie sprawnie obsłużyć rosnącego ruchu turystycznego. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstało osiedle apartamentowców pod wynajem zlokalizowane u podnóża stoku – zaledwie 100 metrów od głównej stacji wyciągów narciarskich.

– Obecna baza noclegowa już teraz obsługuje wzmożony ruch turystyczny. W planie mamy także budowę aparthotelu w formule „kup i wynajmij”, gdzie klient otrzymuje z tytułu wynajmu 7% zysk w skali roku, gwarantowany przez właściciela ośrodka. Mamy więc nadzieję, że fani białego szaleństwa docenią naszą ofertę. Konsekwentnie spełniamy ich oczekiwania, co do tej pory się udaje – mówi Arkadiusz Kitkowski, kierownik ośrodka Czarna Góra.
Na zachodzie i południu Europy tego rodzaju zabudowa to standard. Czarna Góra jako pierwsza w tej części Polski pokusiła się o wprowadzenie w życie pomysłu połączenia luksusowych apartamentów z widokiem na malowniczą górską panoramę z ofertą ośrodka narciarskiego. Model najmu apartamentów jest popularny, ale górska nieruchomość równie dobrze sprawdza się jako inwestycja. Taki wariant – zakupu mieszkania i wynajmowania go odwiedzającym okolice masywu Śnieżnika turystom z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Co przyniesie przyszłość?
W najbliższych kilku latach w kompleksie Czarna Góra powstanie wspomniany aparthotel oraz aquapark. Zakłada się, że wówczas kompleks odwiedzać będzie rocznie 500 000 turystów. Dla narciarzy i osób lubiących górski klimat już teraz ośrodek posiada konkurencyjną ofertę pod względem infrastruktury i dojazdu. Czarną Górę chętnie odwiedzają nie tylko Dolnoślązacy, ale także mieszkańcy Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, Opolszczyzny i woj. lubuskiego.

Ferie we Włoszech. Poradnik kierowcy i narciarza

Ubezpieczenie dla dzieci na ferie

Skomentuj