zamknij
Co musisz wiedzieć zanim wybierzesz się na spływ kajakowy

Co musisz wiedzieć zanim wybierzesz się na spływ kajakowy

Jak wygląda kilkudniowy spływ kajakowy, jak płynie się kajakiem po rzece i dlaczego to forma wypoczynku dla każdego? Sprawdź, jeśli chcesz spędzić urlop inaczej niż zwykle!

Aktywny wypoczynek jest coraz bardziej na topie. Zamiast leniuchować nad basenem, wolimy wybrać się na korty tenisowe czy nad wodę. Świetną propozycją na lato są spływy kajakowe – jedno- lub kilkudniowe. To pomysł na aktywne wakacje dla całych rodzin, w tym także dla osób, które nigdy kajakiem nie pływały. Co musisz wiedzieć, zanim chwycisz wiosło i wypłyniesz na otwartą wodę? Radami dla początkujących dzielą się eksperci z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus.

Na początek krótka trasa

Jeśli na spływ kajakowy wybierasz się po raz pierwszy – lepiej poszukaj ofert jednodniowych spływów. Jeżeli taka forma wypoczynku przypadnie ci do gustu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na kilkudniowy spływ jeszcze tego samego lata!

Bezpieczne kajaki dla małych i dużych

W spływach może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Uczestnikami spływów są osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny z dziećmi, studenci, seniorzy. Na spływie najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego organizatorzy stawiają na bardzo stabilne kajaki SZOT Komfort, wyposażone w miękkie siedziska oraz kamizelki asekuracyjne.

Ponadto przed każdym spływem przeprowadzany jest instruktaż dotyczący trasy spływu, technik wiosłowania, jak również bezpiecznego pływania – dlatego to dobry sposób na aktywny wypoczynek nawet dla nowicjuszy.

Jezioro czy rzeka?

Spływy kajakowe organizowane są na jeziorach (np. Wielkie Jeziora Mazurskie) oraz na rzekach (np. spływ Rospudą). Różnice są zauważalne gołym okiem – jeziora to duże zbiorniki wodne, duża odkryta przestrzeń i woda stojąca, a co za tym idzie – brak przeszkód na trasie spływu. Rzeki mają własny nurt, wiele zakrętów i przeszkód leżących w wodzie, co powoduje dodatkową atrakcję dla uczestników.

Niewielki bagaż w nieprzemakalnej torbie

Na spływach bagaże mogą płynąć albo w kajaku, wraz z uczestnikiem (wówczas najlepiej, by były spakowane w nieprzemakalną, miękką torbę o maksymalnej wadze 15 kilogramów), albo w samochodzie transportowym. W tej drugiej opcji można wziąć nieco więcej rzeczy, maksymalnie 20 kilogramów. Nie myśl jednak o pakowaniu dużych przedmiotów – jak leżaki czy stolik turystyczny. Bagaż na spływ powinien zawierać przede wszystkim rzeczy osobiste: przeciwsłoneczne okulary, nakrycie głowy, krem z filtrem, środki higieny osobistej, lekkie obuwie turystyczne, koszulki z długim i krótkim rękawem, ciepłe ubranie na wieczór, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), płaszcz przeciwdeszczowy.

Biwak albo nocleg u chłopa

Podczas kilkudniowych spływów kajakowych dziennie przepływa się kilkanaście kilometrów (co daje jakieś 4-6 godzin pływania), a wieczorem przychodzi czas na relaks. Noclegi organizowane są na dwa sposoby – albo na polach namiotowych (wówczas trzeba zabrać ze sobą lub wypożyczyć u organizatora spływu namiot, śpiwór i karimatę), albo w gospodarstwach agroturystycznych lub domkach letniskowych, położonych nad wodą. Nocowanie codziennie w innym miejscu na trasie spływu to dodatkowa atrakcja dla uczestników!

Laptopy w hermetycznych beczkach

Na spływ można zabrać sprzęt elektroniczny – aparat fotograficzny, tablet, laptop czy telefon, bo z naładowaniem elektroniki w kwaterach czy na polach biwakowych nie ma problemu. Podczas pokonywania trasy rejsu trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć urządzenia, by nie zamokły – umieszcza się je w specjalnych, hermetycznych beczkach lub wodoodpornych workach, które można wypożyczyć u organizatora spływu.

Kapryśna pogoda niestraszna kajakarzom

W przeciwieństwie do wielu innych form aktywnego wypoczynku, spływy kajakowe nie wymagają idealnej pogody. Płynąć można przy niezbyt wysokich temperaturach, wietrze i deszczu. Jedynie burze wykluczają kontynuowanie spływu. Spływy są więc idealna na polskie kapryśne lato!

Jak nieoperacyjnie zmienić swój nos?

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, który można wyleczyć

Skomentuj