zamknij
Skóra powinna być chroniona przed promieniami słonecznymi przez cały czas. Nie tylko w trakcie opalania

Skóra powinna być chroniona przed promieniami słonecznymi przez cały czas. Nie tylko w trakcie opalania

Im dojrzalsza skóra, tym bardziej podatna na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Do 25. roku życia organizm potrafi zbilansować zmiany zachodzące wskutek oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Z wiekiem skóra pod wpływem słońca wysycha. Najskuteczniejszą ochroną są kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Warto stosować je nie tylko w czasie opalania.

– Ziemia pod wpływem słońca wysycha, staje się popękana, sucha i jałowa. Dokładnie to samo dzieje się ze skórą. Zaczynają powstawać drobne, widoczne zmarszczki, naskórek zaczyna grubieć i skóra zaczyna pękać. Pojawiają się grube bruzdy, pękają naczynka, zostają zablokowane ujścia gruczołów łojowych, skóra robi się szara, ziemista, szorstka w dotyku. Po tej fazie przesuszenia, pojawiają się różnego rodzaju niepokoje skórne: grudki, krostki zapalne z dużym nasileniem – przestrzega w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog estetyczny z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że w skórze powstają wolne rodniki, szkodliwe cząsteczki, które wywołują uszkodzenia. U osób do 25. roku życia organizm jest w stanie częściowo zbilansować te zmiany. Z wiekiem proces naprawy staje się coraz bardziej upośledzony. Im więcej przebywa się na słońcu, tym więcej tworzy się wolnych rodników. Dostarczanie antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, czy w formie jedzenia, czy też w postaci kremu i serum nakładanego codziennie na skórę staje się koniecznością.

– Promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje właśnie fotostarzenie skóry, działa na nas nie tylko wtedy, kiedy intencjonalnie wystawiamy się na słońce, ale przez cały czas: kiedy idziemy na spacer z psem, a nawet kiedy siedzimy w kawiarni czy w biurze przy oknie – opisuje dr Bliżanowska.

Świadomość ochrony przeciwsłonecznej wśród Polek rośnie, choć jeszcze nie wszystko co dotyczy fotostarzenia i niszczącego działania słońca na skórę jest wiadome. Zabranie ze sobą na wakacje kremu z filtrem SPF 20 zazwyczaj nie wystarczy. Dopiero filtr SPF 50 uchroni przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.

W Polsce przez brak dostępu do nowoczesnych terapii co roku umiera 30 tys. pacjentów onkologicznych

Jak podjadać z głową? PORADNIK

Skomentuj