zamknij
Pierwsze w Polsce operacje wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych InterStim leczącego choroby pęcherza moczowego

Pierwsze w Polsce operacje wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych InterStim leczącego choroby pęcherza moczowego

W dniu 30 czerwca 2011 r. w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM dokonano pierwszych w Polsce zabiegów wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych InterStim. Operacje przeprowadził prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski.

System neurostymulacji InterStim wykorzystywany jest od lat przy leczeniu m.in. chorób pęcherza moczowego w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W Polsce do tej pory tego typu zabiegi nie były wykonywane.

Standardowo zabieg wykonuje się w dwóch etapach. Obecnie operowani pacjenci poddani zostali pierwszej fazie terapii – dwutygodniowemu testowi stymulacji (w pobliżu nerwów krzyżowych została umieszona elektroda, a druga jej końcówka została podłączona do zewnętrznego stymulatora przypiętego do paska). W drugiej fazie, gdy leczenie okaże się skuteczne przynajmniej w 50%, stymulator zostanie zaimplantowany na stałe w górnej części jednego z pośladków.

Pacjenci, którzy zostali poddani zabiegom to 37-letni mężczyzna oraz 45- letnia kobieta. Osoby te od lat cierpią na uporczywe parcia naglące i bóle pęcherza, niepoddające się standardowej terapii. Oddają mocz po kilkadziesiąt razy na dobę, w małych porcjach.

Terapia pozwala na normalizacje oddawania moczu, powoduje zmniejszenie lub ustąpienie parć i dolegliwości bólowych, a jej efekt jest długotrwały. W Europie około 45 milionów ludzi ma problemy z kontrolą pęcherza moczowego. W Polsce to około 3-4 milionów osób. U części z tych pacjentów występuje pęcherz nadreaktywny. Zespół bolesnego pęcherza dotyczy kilkudziesięciu tysięcy pacjentów w Polsce.

Źródło: http://www.wum.edu.pl/2011-07-01-pierwsze-w-polsce-operacje-wszczepienia-stymulatora-nerwow-krzyzowych-interstim-leczacego

Otwarcie nowego Oddziału Otologii, Audiologii i Foniatrii Kliniki Otolaryngologii w szpitalu uniwersyteckim

Przeszczep macicy?

Skomentuj