zamknij
Jak Polacy korzystają z prywatnej służby zdrowia online?

Jak Polacy korzystają z prywatnej służby zdrowia online?

Na niektóre operacje finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się w Polsce półtora roku. Blisko dwa miesiące wynosi przeciętny czas oczekiwania na wizytę w pracowniach specjalistycznych. Alternatywą dla wielu Polaków jest prywatna opieka medyczna. Korzystanie z niej w coraz większym stopniu ułatwia internet.

Jak wynika z badania CBOS* prawie połowa Polaków korzysta z prywatnej opieki medycznej. Głównym powodem wymienianym przez respondentów jest krótszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty (66%). Co piąty ankietowany docenia z kolei dogodniejsze terminy wizyt i wyższe kompetencje lekarzy leczących prywatnie. Wyniki tych badań nie zaskakują: chcemy dobrego lekarza, do którego umówimy się szybko, wygodnie i w dogodnym dla siebie terminie. Realizacja wszystkich tych oczekiwań staje się coraz łatwiejsza dzięki usługom dostępnym w internecie.

Każdego miesiąca 2 miliony Polaków trafia na strony serwisu ZnanyLekarz.pl, gdzie mogą znaleźć odpowiedniego specjalistę, zapoznać się z opiniami na jego temat i od razu umówić się na wizytę poprzez kalendarz online. Od momentu uruchomienia tej ostatniej funkcji w lipcu 2012, użytkownicy zarezerwowali już ponad 100 tys. wizyt. Analiza statystyk tak dużego serwisu mówi wiele o tym, jak Polacy korzystają z prywatnej służby zdrowia.

Najciekawsze dane:
63% wizyt umówiły kobiety. Wizyty są rezerwowane zdecydowanie częściej przez kobiety. Może prowadzić to do wniosku, że bardziej dbają o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Termin wizyty? Zdecydowanie po południu! O wizycie u lekarza najczęściej myślimy rano i wczesnym popołudniem. Ponad 35% rezerwacji wizyt w serwisie ZnanyLekarz.pl odbywa się w godzinach 9-14. Terminy wizyt z kolei ustalamy najchętniej na godziny po pracy – blisko 65% z nich odbywa się w godzinach 17-22. Tylko niecałe 4% pacjentów udaje się na wizytę poranną, przed godziną 10.Najpopularniejsze specjalizacje lekarskie. Zaskakujący jest fakt, że największą popularnością wśród Polaków, którzy korzystają z prywatnych gabinetów, wcale nie cieszą się ci specjaliści, na wizytę u których musielibyśmy czekać najdłużej decydując się na wizytę finansowaną przez NFZ. W TOP 5 najczęściej odwiedzanych gabinetów prywatnych znajdują się natomiast specjalizacje najbardziej skomercjalizowane. Pierwsze miejsce zajmują gabinety ginekologiczne – to blisko 24% wszystkich wizyt zarezerwowanych przez ZnanyLekarz.pl. Drugie miejsce zajmują gabinety ortopedyczne, gdzie umówionych zostało blisko 9% wszystkich wizyt. Trzecie należy do stomatologów i psychologów – ponad 7%. Niewiele mniej wizyt, bo niecałe 7% zostało umówionych do psychiatrów.

*CBOS: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_047_12.PDF

Mucovagin pomoże mamie odzyskać pełnię kobiecości

Dołącz do Seniorów bez Ograniczeń! Przyjdź na spotkanie z fizjoterapeutą lub odwiedź stronę internetową

Skomentuj