zamknij

Dokąd latamy z polskich lotnisk?

FRU.PL sprawdziło, które polskie lotniska były podczas mijających wakacji najpopularniejsze oraz dokąd wybierali się ich pasażerowie

www.foter.comNiekwestionowanym liderem na polskim rynku lotniczym jest port im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który podczas tegorocznych wakacji obsłużył ponad połowę (52 proc.) polskich pasażerów – wynika z najnowszego raportu platformy FRU.PL. Najpopularniejsze kraje, do których polecieli podróżni to Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania. Pasażerowie z Poznania, Wrocławia i Katowic najchętniej wybierali się samolotem do Hiszpanii, podróżni z Warszawy i Krakowa polecieli do Włoch, zaś dla osób z Gdańska numerem jeden była Wielka Brytania.

Warszawa bezwzględnym liderem
Z analizy platformy FRU.PL wynika, że głównym portem lotniczym w Polsce jest warszawskie lotnisko Chopina, które w okresie wakacyjnym obsłużyło ponad połowę (52 proc.) podróżnych. Utrzymujące się na drugim miejscu lotnisko Kraków-Balice odprawiło 16,2 proc. osób. Na dalszych pozycjach plasują się następujące lotniska: Katowice-Pyrzowice, Wrocław-Starachowice, Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz Poznań-Ławica, które łącznie obsłużyły blisko co czwartego (24,5 proc.) polskiego pasażera.

„Nasze obserwacje potwierdzają dane przedstawione przez port lotniczy Chopina, wedle których w pierwszym półroczu bieżącego roku z usług lotniska skorzystała rekordowa liczba ponad 5 mln pasażerów” – mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL „Popularność lotniska Chopina w dużej mierze wynika z faktu, że to największe lotnisko w kraju, dysponujące około 100 połączeniami lotniczymi. Na rekordowe wyniki warszawskiego portu lotniczego ogromny wpływ ma obecność dwóch tanich przewoźników Ryanair i Wizz Air, którzy od 22 grudnia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. obsłużyli łącznie 1 mln 227 tys. pasażerów. Warto też podkreślić, że stolica jest jedynym polskim miastem, z którego Emirates i Qatar Airways uruchomiły bezpośrednie połączenia”- zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL

www.foter.comDokąd z polskich lotnisk?
Trzy najpopularniejsze kraje, do których Polacy wybierali się w okresie wakacyjnym samolotem to Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania. Z analizy FRU.PL wynika, że w tym roku pasażerowie z Poznania szczególnie upodobali sobie Hiszpanię. Do ojczyzny flamenco poleciała niemal co druga osoba (42 proc.) odlatująca z lotniska Poznań-Ławica. Hiszpania była również najczęściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem wśród podróżnych z Katowic i Wrocławia – wybrał się tam odpowiednio niemal co czwarty (24 proc.) i co piąty (20 proc.) z nich. Natomiast najpopularniejszym krajem przylotowym dla pasażerów z Gdańska była Wielka Brytania, dokąd poleciała prawie co trzecia osoba (29 proc.) wyruszająca z portu lotniczego im. Lecha Wałęsy. Z kolei podróżni z Warszawy i Krakowa najchętniej odwiedzali Włochy. Do słonecznej Italii wybrał się co czwarty pasażer (25 proc.) obsługiwany przez główny polski port lotniczy oraz niemal co trzeci (27 proc.) odlatujący z lotniska Kraków-Balice.

„Obserwując, dokąd podróżowali pasażerowie obsługiwani przez sześć najpopularniejszych lotnisk w Polsce, nasuwa się wniosek, że niezależnie od regionu, podróżni wybierali podobne destynacje”- mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL „Popularność Wielkiej Brytanii, wynika z faktu, że jest to kierunek zarezerwowany głównie dla polonii mieszkającej nad Tamizą. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko dla pasażerów z Gdańska, Wyspy są najczęściej obieranym regionem podróży. Podróżni odlatujący z innych popularnych polskich lotnisk w tym roku preferowali kraje Regionu Śródziemnomorskiego. Niemal połowa osób odlatujących z Poznania poleciała do Hiszpanii, zaś dla podróżnych z Krakowa najbardziej popularnymi kierunkami były Włochy i Hiszpania” – dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

ORYGINAL - Rysunek 1 Procentowe zestawienie trzech najbardziej popularnych krajów przylotowych ze względu na wybrane polskie lotnisko. Źród

Z polskich lotnisk na pokładach przewoźników: Ryanair, Wizzair i PLL LOT
Z danych FRU.PL wynika, że w okresie wakacyjnym Polacy najchętniej podróżowali na pokładach tanich przewoźników. Ponad połowa pasażerów z Wrocławia (65 proc.), Poznania (60 proc.) i Krakowa (58 proc.) poleciała z Ryanairem. Z kolei Wizzair zdominował lotnisko w Gdańsku – na pokładach węgierskiego przewoźnika podróżowała ponad połowa (54 proc.) pasażerów. Z lotniska Katowice-Pyrzowice niemal taki sam odsetek podróżnych poleciał liniami Ryanair (45 proc.) jak i Wizzair (43 proc.). Z kolei z portu lotniczego w Warszawie co czwarty pasażer podróżował z Ryanairem (25 proc.), a niemal co piąty (19 proc.) na pokładach PLL LOT.

www.foter.comDo Azji z Emirates Airlines
W okresie wakacyjnym, pasażerowie zmierzający do Azji, najczęściej podróżowali na pokładach linii lotniczych Emirates (24 proc.) i PLL LOT (22 proc.). Nieco mniej osób wybrało Aeroflot (16 proc.) i Qatar Airways (11 proc.). „Ostateczne rozstrzygnięcie najchętniej wybieranych linii lotniczych na loty do Azji wyłoni się pod koniec października, gdyż właśnie wtedy rozpoczyna się prawdziwe oblężenie turystyczne kontynentu azjatyckiego. Obserwując rezerwacje biletów do Azji na ostatni kwartał bieżącego roku już teraz śmiało możemy powiedzieć, że linie lotnicze Emirates i Qatar toczą zaciętą walkę o pasażerów. Proponując nowe połączenia oraz często korzystniejsze ceny lotów niż przewoźnicy europejscy, stają się dla nich silną konkurencją ” – dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Podstawą badania była analiza biletów lotniczych zarezerwowane na wyloty poza Polskę w okresie od 15 czerwca 2013 do 15 września za pośrednictwem platformy FRU.PL.

Szampony organiczne – co one nam dają?

Potas – pierwiastek aktywnych

Skomentuj