zamknij
Leki na wakacje z dzieckiem

Leki na wakacje z dzieckiem

Jakie leki spakować przed rodzinnym wyjazdem na wakacje? Warto pamiętać, że najczęstsze letnie dolegliwości to zatrucia pokarmowe, przeziębienia oraz różnego rodzaju urazy.

Dobrze zaopatrzona wakacyjna apteczka może nas wybawić z niejednej opresji i sprawić, że wypoczynek nie będzie zmarnowany. Jej koszt to kilkadziesiąt złotych, jednak dużo więcej wydamy, kupując te same medykamenty w miejscu odpoczynku – nad morzem lub zagranicą.

Przetrwać podróż

Jeśli przemieszczamy się samochodem, autobusem lub samolotem, a nasze dziecko jest podatne na nudności w podróży, przed wyjazdem można podać mu tabletki przeciw chorobie lokomocyjnej. Należy przy tym pamiętać, że większość tabletek, nawet tych homeopatycznych, nie może być podawana dzieciom poniżej 5. roku życia. Młodszym mogą pomóc cukierki o smaku miętowym lub imbirowym.

W wakacyjnej apteczce rodzica powinien też znaleźć się termometr, zestaw środków opatrunkowych i plastrów wraz wodą utlenioną, a także środek przeciw oparzeniom słonecznym w żelu lub sprayu.

Środki przeciw biegunce

Kolejnym niezbędnym preparatem jest środek przeciw biegunce. W przypadku małych dzieci najważniejszym etapem postępowania w biegunce jest nawadnianie, odpowiednimi do tego, Doustnymi Płynami Nawadniającymi (tzw. DPN lub elektrolity). „Biegunka jest poważnym zagrożeniem zdrowia dla dziecka, którego odwadniający się organizm może tracić nawet do 10% swojej masy w czasie pierwszych godzin jej trwania”. – ostrzega dr n. med. Małgorzata Gołkowska, lekarz pediatra z warszawskiej przychodni Baby-Clinic.

W przypadku wystąpienia biegunki niemowlętom jak najszybciej należy podać płyn nawadniający np. Elektrolit Humana o smaku koperkowym (od urodzenia) lub o smaku bananowym (po 12.miesiącu). – „Elektrolity skutecznie zapobiegają bardzo poważnemu następstwu biegunki – odwodnieniu, a co za tym idzie konieczności pobytu w szpitalu.” – mówi Monika Gąska Brand Manager Humana. Dla dorosłych należy zabrać węgiel leczniczy. Jeśli wybieramy się do kraju z cieplejszym klimatem i dietą inną od naszej, koniecznie trzeba mieć przy sobie duże opakowanie węgla.

Nie daj się przeziębieniu

Podstawą letniej apteczki są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dla dzieci należy zaopatrzyć się w leki w formie syropu bądź czopków zawierających paracetamol lub ibuprofen. Warto wybrać takie, które nie zawierają barwników, cukru i alkoholu. Koniecznie należy wziąć ze sobą tabletki na ból gardła, gdyż letnie upały sprawiają, że nie trudno o te dolegliwość. Można się przeziębić zbyt mocno schłodzonym napojem lub lodami. Dla dorosłych przy lekkim przeziębieniu przyda się aspiryna oraz witamina C.

Na komary i kleszcze

Jeśli zamierzamy dużo spacerować po łąkach i lasach warto zaopatrzyć się w przyrząd do usuwania kleszczy, który można kupić w aptekach i drogeriach za kilka złotych. Ochronę przed kleszczami i komarami zapewni nam płyn Mosbito, który nie zawiera DEET, zawiera natomiast tylko naturalne składniki aktywne takie jak olejek lawendowy, którego zapach jest dla nas przyjemny, natomiast komary go nie znoszą. Podobnie jak zapachu olejku lawendy, komary unikają także zapachu olejku citronella. Dla małych dzieci świetnie sprawdzą się plastry naklejane na wózek czy ubranie. Olejek citronella jest zawarty m.in. w zapachowych plastrach Mosbito. Na wyjazd z małymi dziećmi warto wziąć ze sobą także żel łagodzący ukąszenia.

Do lekarza na wakacjach

Jak podaje NFZ jeśli spędzamy urlop w kraju to w sytuacji nagłego zachorowania mamy prawo skorzystać z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy możemy bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Jako nagłe wakacyjne zachorowania NFZ wymienia m.in. biegunkę, bóle gardła, brzucha i gorączkę. W przypadku wakacji spędzanych za granicą należy wziąć ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Naturalny antybiotyk – żurawina

W ciąży na basen

Skomentuj