zamknij
Ratownicy WPR uratowali kobietę w stanie głębokiej hipotermii

Ratownicy WPR uratowali kobietę w stanie głębokiej hipotermii

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego uratowali od śmierci kobietę będącą w stanie głębokiej hipotermii. Podczas akcji zastosowano przewidziane dla takich zdarzeń procedury ratunkowe.

Dziś po godz. 8. rano ratownicy WPR zostali wezwani na teren ogródków działkowych w okolicach ul. Czołgistów w Zabrzu. U leżącej tam kobiety w wieku ok. 45 lat stwierdzili nagłe zatrzymanie krążenia, w dalszej części badania stwierdzono skrajne wychłodzenie organizmu. W akcji ratowniczej zastosowano przewidziane na taką okoliczność procedury ratunkowe. Po przywróceniu krążenia pacjentka została przewieziona do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Zasady akcji ratowniczych w przypadkach głębokiej hipotermii są określone w naszych wewnętrznych procedurach oraz planie działań ratowniczych dla województwa śląskiego – wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – By rozpoznać głęboką hipotermię, ratownicy dokonują pomiaru temperatury wewnątrz ciała pacjenta. Niezależnie od działań przywracających krążenie, pacjent musi zostać ogrzany. Jest następnie przewożony do jednej z placówek szpitalnych przygotowanych do leczenia właśnie takich przypadków, gdzie zostaje podłączony do aparatury zapewniającej krążenie pozaustrojowe.

Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne stanowi, że w woj. śląskim cztery szpitale są wyznaczone do leczenia pacjentów w stanie głębokiej hipotermii. Oprócz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu są to Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie oraz Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej.

Źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Photo credit: BryanAlexander via Foter.com / CC BY

Zmian w organizmie spowodowanych błędami żywieniowymi w okresie niemowlęcym nie da się odwrócić. Mogą one powodować otyłość

Chorzy na reumatyzm nie mają bezpłatnego wsparcia psychologicznego, a konsultacje z doradcą zawodowym są tylko dla niepełnosprawnych

Skomentuj