zamknij
Zmiany skórne, których nie warto się bać

Zmiany skórne, których nie warto się bać

Na Twoim ciele widoczne są nieestetyczne zmiany? Obawiasz się, jakie mogą mieć one konsekwencje dla Twojego zdrowia? Przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy na temat zmian skórnych.

Włókniaki, brodawki czy tłuszczaki to tylko niektóre z widocznych zmian skórnych, które wielu z nas chciałoby ukryć lub całkowicie usunąć. Mimo, że większość z nich to zmiany niegroźne, to często powodują dyskomfort i stanowią wstydliwy problem, którego możemy skutecznie pozbyć się dzięki pomocy dermatologa lub interwencji chirurgicznej.

Włókniaki

Martwią Cię grudkowate zmiany, pojawiające się na Twoim ciele? Jeśli są to włókniaki to mimo podłoża nowotworowego, mają łagodny charakter, więc nie są groźne dla naszego zdrowia. Nie dają też żadnych objawów, więc przez lata wiele osób nie jest nawet świadoma ich obecności na ciele.

Pierwsze zmiany pojawiają się po 25 roku życia. Mogą być zmianami wrodzonymi, uznawanymi za zmiany genetyczne lub nabytymi, np. w wyniku urazu, zranienia czy stanu zapalnego. Dodatkowo wyróżnia się dwa typy włókniaków: miękkie, zbliżone do koloru skóry – zazwyczaj występujące na szyi czy dekolcie oraz twarde, o kontrastowej barwie, pojawiające się na kończynach.

Tłuszczaki

Pojedynczo lub w większych zbiorach mogą występować też tłuszczaki, zazwyczaj zbudowany z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Powstające pod skórą są bezbolesne i miękkie, a po dotknięciu mogą się przesuwać pod skórą. Najczęściej pojawiają się na szyi, plecach, ramionach, brzuchu czy udach. Podobnie jak w przypadku włókniaków stwarzają głównie problemy natury estetycznej. Co istotne, tłuszczaki mogą również rosnąć, co powoduje dodatkowy dyskomfort.

Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe są z kolei niewielkimi wykwitami skórnymi, które podobnie jak włókniaki czy tłuszczaki są zmianami łagodnymi. Choć wiele osób utożsamia ich powstawanie z wirusem HPV to brodawki łojotokowe nie mają z nim nic wspólnego. Mogą mieć uwarunkowania genetyczne, często ich występowanie wiąże się też z chorobami, których konsekwencją jest rogowacenie skóry czy nadmierne wydzielaniem sebum. Brodawki łojotokowe odznaczają się tym, że można je łatwo oddzielić od reszty ciała,
a na ich powierzchni pojawiają się zgrubienia, zawierające zrogowaciały naskórek oraz łoj skórny.

Ostrożności nigdy za wiele

Choć pewnie każdy z nas słyszał o domowych sposobach radzenia sobie z brodawkami czy tłuszczakami, to zazwyczaj nie przynoszą one żadnych efektów. Co więcej, mogą jeszcze bardziej pogłębić problem. Mimo, że wyżej zmiany mają łagodny charakter to w razie jakichkolwiek wątpliwości czy planów pozbycia się nieestetycznych zmian, zawsze najbezpieczniej jest skonsultować je ze specjalistą, który będzie w stanie określić, czy zmiana faktycznie nie jest złośliwa.

Większość tych zmian wygląda nieestetycznie. Z powodu wielkości czy położenia mogą również powodować dyskomfort, dlatego często pacjenci pytają o możliwość ich usunięcia. Niegroźne zmiany, które przeszkadzają nam w funkcjonowaniu, można usunąć laserowo. W ten sposób będziemy w stanie mało inwazyjnie pozbyć się nieestetycznej zmiany, skrócić okres rekonwalescencji do minimum, a rana szybko się zagoi bez pozostawienia blizny – tłumaczy lek. Szymon Miśkiewicz z Kliniki Vesuna. – Jednak w przypadku  jakichkolwiek wątpliwości, konieczne będzie chirurgiczne usunięcie zmiany i przeprowadzenie badania histopatologicznego wycinka. Pozwoli ono na upewnienie się, czy występująca na naszej skórze zmiana nie wymaga leczenia onkologicznego – dodaje lek. Szymon Miśkiewicz.

 

dostarczył InfowWire.pl

Polscy naukowcy stworzyli prototyp światła, które może zastąpić słońce. To przełomowe odkrycie pomoże w misjach kosmicznych i leczeniu depresji

POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie?

Skomentuj