zamknij
Jakie badania dla mężczyzn?

Jakie badania dla mężczyzn?

Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać regularnie mężczyźni? Przede wszystkim te, które pozwalają ocenić funkcjonowanie wątroby, nerek i tarczycy. Poza tym badania istotne dla mężczyzn, którzy obawiają się zmian miażdżycowych i zakrzepowych, zaburzeń hormonalnych czy chorób nowotworowych.

Do podstawowych badań, które każdy mężczyzna powinien wykonywać raz na jakiś czas, a przynajmniej raz do roku, zalicza się:
– morfologia krwi
– parametry oceniające funkcjonowanie poszczególnych narządów np. wątroby czy nerek
– glukoza
– markery stanu zapalnego.

Mężczyzn, dużo częściej niż kobiety, dotykają incydenty sercowo-naczyniowe takie jak zawał czy udar. Dlatego w skład podstawowego zestawu badań dla Panów powinny wejść również parametry, które mogą wskazać na ryzyko zmian miażdżycowych i zakrzepowych tj.:
– lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HLD i LDL oraz trójglicerydy)
– d-dimery.

Dodatkowo mierząc poziom hormonu TSH mamy wstępne rozeznanie czynności tarczycy. Oczywiście nie można zapomnieć o typowo męskich parametrach takich jak testosteron, główny męski hormon, oraz PSA, czyli marker dotyczący prostaty.

W szerokim zestawie badań profilaktycznych sieci Diagnostyka, który dedykowany jest dla Panów, znajduje się:
1. Morfologia krwi – całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi, która służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.
2. OB – badanie oceniające ogólny stan zdrowia i umożliwiające wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
3. CRP – wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, jak i marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
4. Fibrynogen – wskaźnik stanów zapalnych, badanie pomocne w ocenie układu krzepnięcia.
5. D-dimer, ilościowo – badanie wykrywające nadmierną aktywację układu krzepnięcia i fibrynolizy. Dodatni wynik może nasuwać podejrzenie toczącej się świeżej zakrzepicy.
6. Lipidogram – szczegółowe badanie w kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy, która jest przyczyną chorób układu krążenia. W jego skład wchodzi oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL („dobrego” cholesterolu), LDL („złego” cholesterolu) i triglicerydów.
7. Glukoza – podstawowe badanie oceniające metabolizm węglowodanów, mierzona na czczo lub przygodnie, służy rozpoznawaniu cukrzycy.
8. ALT (aminotransferaza alaninowa) – podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.
9. GGTP (gamma glutamylotransferaza) – badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, nieprawidłowe wyniki badań odnotowuje się u osób nadużywających alkohol.
10. Kreatynina – badanie wskazujące stopień wydolności nerek, jej podwyższone wyniki wskazują na ich ew. choroby.
11. Kwas moczowy – badanie związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek oraz dolegliwościami stawowymi (np. dna moczanowa).
12. Magnez – badanie wykonywane w przypadku objawów takich jak osłabienie, drażliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności.
13. TSH – badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom hormonu sugerować może niedoczynność tarczycy, a niski – jej nadczynność. Zaburzenia poziomu tego hormonu mają negatywny wpływ na większość funkcji życiowych i objawiają się m.in. nerwowością, zmęczeniem, kołataniem serca czy nagłym tyciem lub chudnięciem.
14. Testosteron – jest głównym hormonem u mężczyzn, który wpływa na popęd płciowy, zachowania i czynności seksualne (erekcja i płodność), a także rozwój funkcji poznawczych i samopoczucie.
15. PSA całkowity – marker przerostu prostaty oznaczany we krwi, przydatny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty. Jego wzrost jest charakterystyczny dla gruczołu krokowego, a nie nowotworu. Po konsultacji z lekarzem wynik należy interpretować w kontekście innych badań i objawów klinicznych.

Aby zachęcić Polaków do dbania o swoje zdrowie, sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka, prowadzi ogólnopolskie kampanie profilaktyczne, z których do tej pory skorzystało kilkaset tysięcy osób. Są one skierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku, dla dzieci i osób starszych.

Tegoroczna kampania pt. „Czy wszystko gra?” skierowana jest do osób zapracowanych i zajętych opieką nad rodziną, które ze względu na nadmiar obowiązków zaniedbują siebie. W tym zaniedbywaniu siebie przeważają Panowie, którzy co prawda regularnie dbają o swoje samochody, jeżdżąc z nimi na doroczne przeglądy. Jednak jeśli chodzi o własną diagnostykę, to badają się 3 razy rzadziej od Pań!

Dlatego w trakcie jesiennego etapu kampanii, który skierowany jest do mężczyzn, sieć Diagnostyka oferuje zestaw powyższych 15 przekrojowych badań. Wg. cennika komercyjnego kosztuje on ok. 195 zł, jednak ze względu na profilaktyczne i edukacyjne cele akcji, w okresie kampanii można go nabyć za 99 zł. Poza tym w obniżonej cenie wykonać można także badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Obecny etap kampanii trwa od 11 września do 30 listopada 2017 roku. W tym czasie, ze strony http://www.wszystkogra.diagnostyka.pl/, pobrać można bony na badania, w obniżonej o 50% cenie, które zrealizować należy do końca grudnia 2017. Dodatkowo do wygrania jest: 5x pobyt dla 2 osób z zabiegami w Hotelu Centuria Wellness & SPA, a także 5x markowa torebka skórzana Wojewodzic wraz z zestawem kosmetyków, ufundowane przez Fundację ZIKO dla Zdrowia.

Warto dodać, iż voucher na badania pobrać mogą żony, partnerki czy matki i nie czekając aż mężczyzna sam zadba o swoje zdrowie, mogą namówić go, aby się przebadał. Jeśli Panowie niechętnie sprawdzają czy „wszystko u nich gra?”, warto ułatwić im dotarcie do najbliższego punktu pobrań.

Lekarze, pacjenci i marketing

Różowy październik: ważna jest edukacja. Specjalistyczne żywienie medyczne pomaga w walce z chorobą

3 komentarze

  1. Bardzo przydatny wpis. Tak jak piszesz, panowie zapominają o badaniach kontrolnych. Co ja piszę… zapominają że wogóle trzeba je robić 😉

  2. Dobrze, że się o tym pisze, ale żeby jeszcze tak wszyscy mężczyźni chcieli wziąć sobie takie informacje do serca i faktycznie robić regularnie badania. Niestety prawda jest taka, że większość z nich uważa to za bzdurę.

  3. Dałam przeczytać mężowi, a on: „Przecież robię regularnie co 12 lat”. Masakra, muszę sama się tym zająć. Dziękuję za wpis i przypomnienie, że żona musi zadbać bo mąż sam do lekarza nie pójdzie.

Skomentuj