zamknij
Rośnie liczba chorych na choroby weneryczne

Rośnie liczba chorych na choroby weneryczne

Choroby przenoszone drogą płciową, nazywane także chorobami wenerycznymi są coraz powszechniejsze. W Unii Europejskiej co trzecia osoba w wieku 15-24 lata cierpi na chorobę przenoszoną drogą kontaktu seksualnego. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się.

– Warto robić testy, bo wiedza ratuje życie. Te badania powinny być w pakiecie badań profilaktycznych. Idziemy do gabinetu i mamy robione badanie krwi, to przy okazji powinniśmy sprawdzić, czy nie mamy jakiegokolwiek wirusa. Tu nie chodzi tylko o HIV., ale i kiłę, rzeżączkę – te choroby również mogą nas dotyczyć – apeluje Roman Latoszyński edukator ds. HIV/AIDS w „Pozytywni w Tęczy”.

Choroby przenoszone drogą płciową są obecne, nawet, jeśli społeczeństwo zapomniało o nich. W Polsce wróciła na przykład kiła. Co dziesiąty pacjent cierpi właśnie na tę chorobę. Dlatego specjaliści apelują, by uprawiać odpowiedzialny seks, zabezpieczać się, a także badać. Im wcześniej odkryjemy chorobę, tym szybciej sobie pomożemy. Dodajmy także, że mając wiedzę, że jesteśmy nosicielami choroby nie będziemy zarażać innych.

– Seks jest przyjemny i jest dla ludzi. Więc powinniśmy z niego korzystać, ale korzystać mądrze. Ryzyko zachorowania dotyczy wszystkich. Tu nie ma podziału na młodych i starych. Jeśli już rozpocząłeś życie seksualne, to jesteś świadom tego i powinieneś przyjąć do siebie, że mnie to również może spotkać – mówi Latoszyński.

Do chorób przenoszonych przez kontakty seksualne zaliczamy AIDS, kiłę, rzeżączkę, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnicę weneryczną pachwin, ziarniniak weneryczny oraz szereg chorób zakaźnych i pasożytniczych. Badania diagnostyczne polegają na pobraniu materiału dotkniętego chorobą i zbadaniu go pod kątem drobnoustrojów. Ważne także są badania krwi, które pozwolą ustalić choroby typu AIDS lub HPV.

Anna Kalata sama wymyśliła sobie dietę, dzięki której schudła 38 kg

Anoreksja i bulimia dotyczą także mężczyzn

Skomentuj