zamknij
Czy można przedawkować witaminy w ciąży

Czy można przedawkować witaminy w ciąży

Przedawkowanie witamin, minerałów i innych składników odżywczych w ciąży może być równie szkodliwe dla rozwijającego się dziecka, jak ich niedobory. Rozwiązaniem jest zdrowa dieta i suplementacja zgodna z najnowszymi rekomendacjami.

W uzupełnianiu diety ciężarnej suplementami ważne są dwie zasady. Po pierwsze preparaty witaminowe nie mogą zastąpić zdrowej diety. Po drugie, należy przyjmować tylko te składniki, które mają udowodnione, korzystne działanie, w odpowiednich dawkach.

Odpowiedzialna suplementacja w ciąży to podstawa

W przypadku niektórych witamin naukowcy uzyskali dowody o szkodliwości przyjmowania ich w nadmiernych dawkach*. Dotyczy to witaminy A, której przedawkowanie to ryzyko wad wrodzonych u płodu. Zwiększone ilości witaminy C to ryzyko skurczy i biegunki u ciężarnej oraz niewłaściwego metabolizmu u dziecka.

Z kolei nadmiar jodu jest tak samo niewskazany jak jego niedobór, ze względu na ryzyko wytworzenia wola u płodu i opóźnienie jego rozwoju. Podobnie jest z nadmiarem żelaza, które może powodować zagęszczenie krwi i zaparcia, a nawet mieć związek z cukrzycą ciążową.

PregnaPLUS – udowodnione działanie, odpowiednia ilość

Składniki o udowodnionym, pozytywnym działaniu na rozwój ciąży to kwas foliowy, witamina D3, jod, DHA, żelazo. W jakiej ilości należy je przyjmować? – „Najlepiej w tej rekomendowanej przez specjalistów. Szczegółowe dane przygotowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Według tych zaleceń powstał bezpieczny preparat witaminowy dla kobiet w ciąży PregnaPLUS. To odpowiedzialna suplementacja dla kobiet w ciąży.” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

PregnaPLUS zawiera tylko 7 najważniejszych składników o udowodnionym działaniu, podczas gdy inne suplementy zawierają ich kilkanaście. Naukowcy przestrzegają, że dla wielu składników zawartych w suplementach dla ciężarnych, naukowe dane, potwierdzające zasadność ich przyjmowania są ograniczone.

Czy seks po porodzie może być udany?

Monitorowanie pracy serca jedną z podstawowych zasad organizacji opieki nad noworodkiem wymagającym intensywnego nadzoru

Skomentuj