zamknij
Czy seks po porodzie może być udany?

Czy seks po porodzie może być udany?

Seks po porodzie często nie jest dla kobiet satysfakcjonujący. Zmiany hormonalne w trakcie połogu powodują m.in. suchość pochwy. Globulki z kwasem hialuronowym są wówczas polecanym środkiem przywracającym intymne nawilżenie.

W trakcie połogu, czyli przez pierwsze 4 – 6 tygodni po porodzie, współżycie nie jest wskazane – to czas na rekonwalescencję dla całego organizmu. Dopiero na wizycie kontrolnej u ginekologa warto zapytać, czy potwierdza on „gotowość” do współżycia. Lekarz bierze pod uwagę stan pochwy, która goi się po porodzie i zabiegach z nim związanych (nacięcie krocza), ocenia również stan błony śluzowej wyściełającej pochwę.

Gojenie ran po porodzie

Dyskomfort przy pierwszych zbliżeniach po porodzie najczęściej związany jest z suchością pochwy. Oznacza to, że właściwe funkcje błony śluzowej, która jest odpowiedzialna za naturalne nawilżenie, nie zostały jeszcze przywrócone. Jeśli kobieta karmi piersią, dodatkowo na zmniejszenie nawilżenia pochwy wpływa prolaktyna, hormon związany z wystąpieniem laktacji.

Suchość pochwy po porodzie – leczenie

Specjaliści polecają kobietom po porodzie stosowanie środków nawilżających śluzówkę pochwy. Przyśpiesza to odzyskanie naturalnej wilgotności i intymną regenerację. Dobrą skutecznością odznaczają się globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, naturalnym składnikiem ludzkiego ciała, o znanym, nawilżającym działaniu. Wysokiej jakości kwas hialuronowy znajduje się w nowoczesnych globulkach Mucovagin, które zalecane są przy leczeniu suchości pochwy u kobiet w połogu.

– „Młodym mamom polecam Mucovagin, który wspomaga procesy gojenia i regenerację błony śluzowej pochwy. Wyróżnia się udowodnioną skutecznością w przywróceniu naturalnego nawilżenia – tak ważnego dla zdrowia intymnego i satysfakcji seksualnej. To środek hipoalergiczny, nie zawiera dodatkowych substancji, które mogłyby powodować reakcje alergiczne. Można go bezpiecznie stosować podczas karmienia piersią.” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Dobra dieta zwiększa płodność – dietetyk z kliniki nOvum radzi jak zadbać o prawidłową masę ciała

Czy można przedawkować witaminy w ciąży

Skomentuj