zamknij
Pobranie krwi pępowinowej zwiększa szanse powodzenia w leczeniu ciężkich chorób nowotworowych

Pobranie krwi pępowinowej zwiększa szanse powodzenia w leczeniu ciężkich chorób nowotworowych

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają zdolność do regeneracji uszkodzonych tkanek, dzięki czemu są wykorzystywane w leczeniu ciężkich nowotworów. Zabezpieczenie krwi pępowinowej podczas porodu daje gwarancję błyskawicznego rozpoczęcia terapii w razie rozwoju choroby. Procedura pobrania jest bezpieczna dla matki i dziecka. Krew może być przechowywana przez kilkadziesiąt lat – aż do momentu, gdy zajdzie potrzeba jej wykorzystania.

Transplantacja komórek macierzystych od wielu lat jest standardową metodą w terapii wielu chorób nowotworowych. Komórki te mają zdolność namnażania się, dzięki czemu regenerują uszkodzoną tkankę krwiotwórczą. Mogą być pozyskiwane ze szpiku kostnego lub krwi pępowinowej. Znalezienie odpowiedniego dawcy do przeszczepu komórek macierzystych jest trudne i czasochłonne. Zabezpieczenie krwi pępowinowej podczas porodu umożliwia podjęcie szybkiego leczenia, co zwiększa szanse powodzenia terapii. Procedura jest nieinwazyjna i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka:

– Sam moment pobrania następuje po przecięciu pępowiny, więc dla dziecka tutaj nie ma żadnej szkody. Dopiero wówczas położna przystępuje do pobrania krwi pępowinowej z fragmentu pępowiny, który pozostał przy łożysku. Pępowina sama w sobie nie jest unerwiona, więc mama też nic nie czuje nic – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle lek. med. Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Krew pobierana jest przez przeszkolone położne do specjalnego pojemnika, który zawiera środek przeciwkrzepliwy. Następnie trafia do laboratorium, gdzie poddaje się ją badaniom. Materiał biologiczny zamraża się w oparach ciekłego azotu. W ten sposób może być przechowywany w banku przez kilkadziesiąt lat, aż do momentu, gdy zajdzie potrzeba jego wykorzystania.

Koszty pobrania krwi pępowinowej składają się z dwóch opłat. Pierwsza jest wnoszona jednorazowo, wtedy, kiedy się rodzi dziecko i wynosi około 2 tys. zł, w zależności od banku. Później raz w roku wnosi się opłaty za przechowywanie. Jest to od 270 zł za rok przechowywania – tłumaczy Tomasz Baran.

Krew pępowinowa zabezpieczona w banku rodzinnym może być użyta również w przypadku leczenia innych członków rodziny dziecka. Prawdopodobieństwo zgodności antygenów tkankowych pomiędzy osobami blisko spokrewnionymi wynosi 25 proc.

Istnieje również możliwość oddania krwi pępowinowej do publicznego banku komórek macierzystych. Wtedy koszty procedury pokrywa Ministerstwo Zdrowia, a krew może być przeznaczona dla każdego chorego, który wymaga transplantacji. Procedura pobrania i bankowania krwi pępowinowej uzyskała pozytywną opinię Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wykonanie testów DNA pomaga ustalić odpowiedni program treningowy

Striplac to nowy sposób na trwały manicure

Skomentuj