zamknij
„Po prostu Położna” czyli nieoceniona pomoc dla każdej Polki

„Po prostu Położna” czyli nieoceniona pomoc dla każdej Polki

W czasie ciąży – swoją wiedzą wprowadzi w meandry porodu i macierzyństwa. Gdy na świecie pojawi się dziecko – wesprze fachową pomocą, pokaże jak pielęgnować noworodka i nauczy karmić piersią. Położna otoczy troskliwą opieką matkę i dziecko. O tym, że Polki mogą korzystać z jej pomocy informuje kampania społeczna „Po prostu Położna”.

A informować trzeba. Jak się okazuje tylko 3,5% kobiet spodziewających się dziecka korzysta z pomocy położnej, a pozostałych 96,5% poznaje ją na sali porodowej i podczas wizyt patronażowych. Do odwrócenia tych statystyk ma doprowadzić kampania „Po prostu Położna” organizowana przez Fundację Siostra Ania i portal siostraania.pl.

„W kampanii chodzi o to, by uświadomić kobiety – nie tylko te w ciąży czy te, które już mają dzieci, ale przede wszystkim kobiety, które planują macierzyństwo – o tym, że mają pewne specjalne prawa. Od 21. tygodnia ciąży mogą bezpłatnie raz w tygodniu korzystać ze spotkań edukacyjnych z położną, a od 32. tygodnia już dwa razy w tygodniu. Czyli daje nam to kilkanaście wizyt twarzą w twarz z położną, podczas których zapewni ona emocjonalne wsparcie, przygotuje do porodu, pomoże w opracowaniu planu opieki okołoporodowej oraz rozwieje wątpliwości związane z porodem” – podkreśla Magdalena Wołąsewicz, Prezes Fundacji Siostra Ania.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że położna ma o wiele bardziej rozległe kompetencje i prawa niż tylko obecność przy porodzie i przez pierwszych kilka tygodni życia dziecka w domu. Położna jest osobą, która towarzyszy kobiecie przez całe życie – od wieku nastoletniego po późną starość. Przygotowuje do życia w rodzinie, do macierzyństwa, do życia płciowego, służy pomocą w trakcie menopauzy. Jest to niezależna służba medyczna, która ma szeroki wachlarz kompetencji i właśnie ta kampania ma nauczyć Polki korzystać z usług położnych.

Ewa Janiuk, położna z 26-letnim stażem pracy, podkreśla „Chcemy zachęcać, by Polski rodziły dobrze. […] nieważne jest gdzie – ważne jest jak. […] To jest fundament dla przyszłości dziecka, na całe życie, ale jest też bardzo ważne dla kobiet. Dlatego, że dla kobiety poród może być cudownym doznaniem wzmacniającym jej kobiecość, albo potrafi być traumą, która zostawia piętno na całe życie.”

Jak znaleźć dobrą położną? Warto wejść na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia, chociażby w Zintegrowany Informator Pacjenta, gdzie są najbliższe placówki, które mają podpisany kontrakt podstawowej opieki zdrowotnej w ramach świadczenia położnej. I na podstawie tego, tak jak wybiera się lekarza, wybieramy położną, z którą wcześniej można się spotkać i porozmawiać. Ma być to w końcu kobieta zaufana.

Twarzą kampanii „Po prostu Położna” została Agnieszka Maciąg, która korzystała z pomocy położnej. „Położna na pewno jest nieocenioną pomocą po przyjściu dziecka na świat. W tym momencie nasze życie wywraca się do góry nogami i mamy do czynienia z maleńką istotą, z którą naprawdę czasem nie bardzo wiemy co zrobić, jak jej pomóc i jak sobie poradzić nawet z laktacją. I ta pomoc położnej wtedy jest absolutnie nieoceniona i niezbędna. Wydaje mi się, że gdyby kobiety częściej korzystały z pomocy położnych, dużo większy odsetek kobiet karmiłoby piersią. […] Wsparcie kompetentnej, życzliwej nam osoby bardzo by nam pomogło.”

Mamy, które nie wiedziały o warsztatach bądź też nie udało im się zarejestrować, będą mogły jeszcze z wiedzy specjalistów skorzystać. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 grudnia we Wrocławiu, a w 2014 roku Fundacja ze swoją akcją „Po prostu Położna” zawita do Katowic, Poznania, Krakowa, Łodzi, Gdańska i ponownie do Warszawy.

Niemiła przyczyna zapalenia brzegów powiek – nużeńce

Rośnie liczba dzieci chorych na cukrzycę

Skomentuj