zamknij
Niemiła przyczyna zapalenia brzegów powiek – nużeńce

Niemiła przyczyna zapalenia brzegów powiek – nużeńce

Aż połowa osób po 40 roku życia może być zainfekowana przez nużeńce – mikroskopijnej wielkości pasożyty bytujące w okolicach twarzy. Nużeńce są częstą przyczyną zapalenia brzegów powiek.

Jeszcze kilkanaście lat temu choroby wywoływane przez nużeńce nie były zbyt dobrze znane specjalistom – dziś wiedzą o nich dermatolodzy i okuliści. Ciekawostką jest, że ryzyko zarażenia nużeńcem zwiększa się wraz z wiekiem. Według badań, aż połowa osób po 40 roku życia może być nosicielami nużeńców, natomiast w przypadku osób po 70 roku życia – nawet 100%! Lekarze tłumaczą to, osłabioną wraz z wiekiem odpornością.

Świąd, pieczenie, suchość oka
Obecnie do okulistów zgłaszają się pacjenci z bardzo różnymi objawami, wywołanymi przez te pajęczaki z rzędu roztoczy. Nużeńce mogą zagnieżdżać się w torebkach rzęs i na brzegach powiek, gdzie odbywa się ich cykl rozwojowy. Najczęściej powodują objawy typowe dla zapalenia oka: świąd, pieczenie, suchość oka, nadwrażliwość na światło. Charakterystycznym objawem dla nużycy (tak nazywamy chorobę wywołaną przez nużeńce) jest m.in. wypadanie rzęs i wystąpienie wydzieliny na brzegach powiek.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto zrobić badanie w kierunku obecności roztoczy, które polega na zbadaniu rzęsy. Leczenie nużeńca polega na stosowaniu preparatów roztoczobójczych.

Demoxoft – specjalistyczna pielęgnacja oka
– „Osobom, u których stwierdzono obecność nużeńców, w trakcie leczenia polecam specjalistyczną pielęgnacjię oka – przy pomocy płynu oraz lipożelu Demoxoft. Preparaty te umożliwią dokładne usunięcie zalegających zanieczyszczeń i wydzieliny spowodowanej działaniem nużeńców. Złagodzą również świąd i pieczenie towarzyszące stanom zapalnym.” – mówi Maciej Osęka, Prezes Ofta sp. z o.o.

Ilu Polaków przerwie wigilijną kolację, aby zapalić papierosa?

„Po prostu Położna” czyli nieoceniona pomoc dla każdej Polki

Skomentuj