zamknij
Ilu Polaków przerwie wigilijną kolację, aby zapalić papierosa?

Ilu Polaków przerwie wigilijną kolację, aby zapalić papierosa?

Według danych Instytutu Onkologii w Warszawie i World Health Organisation około 10 mln Polaków pali regularnie 15 – 20 papierosów dziennie. Większość z nich nie będzie potrafiła rozstać się z tytoniowym dymem, nawet w czasie świątecznych spotkań rodzinnych, jak twierdzi terapeutka Kliniki Allena Carra – Anna Kabat.

Święta to nie tylko czas relaksu, to również stres związany z przygotowaniami, kupowaniem prezentów i biesiadowaniem przy stole z rodziną, która często dobitnie daje nam do zrozumienia, iż nie powinniśmy palić. Niestety wszyscy palacze wiedzą, iż nie powinni palić, a ponad 62% Polaków ma nawet poczucie winy z powodu palenia. Palacz sięga po papierosa, by poczuć się dobrze. Papieros daje mu relaks, odstresowanie i przyjemność – to złudzenie, który powoduje, iż miliony ludzi tkwią latami w nałogu i umierają na całym świecie na choroby odtytoniowe jak: rak płuc, udar mózgu czy astma oskrzelowa.

Zrozumieć nikotynową pułapkę
Przed zerwaniem z nałogiem palacza powstrzymuje strach. Przede wszystkim przed tym, iż odstawienia papierosów będzie prawdziwym koszmarem. Myślą, że „bez dymka” nie będą potrafili cieszyć się życiem, radzić sobie ze stresem oraz będą przeżywać prawdziwą traumę, funkcjonując ze świadomością, iż nigdy nie uwolnią się do końca i zawsze będą tęsknić za papierosem. Są to iluzje, które tworzą „nikotynową pułapkę” Obalając te mity i przekazując palaczom w trakcie psychoterapii na czym polega mechanizm pułapki, otrzymują oni wiedzę, która sprawia, iż próbują uwolnić się od nałogu i mają kontrolę nad tym, co się z nimi dzieje.

Spróbować skutecznej metody i uwolnić się od nałogu
Wiele ze znanych metod rzucania palenia to metody „silnej woli’, bo niezależnie od tego, czy palacz stosuje plastry, gumę czy hipnozę, zawsze przychodzi moment, kiedy musi skonfrontować się z prawdziwym problemem, czyli z psychiczną potrzebą zapalenia. Co roku ponad 70% Polaków chce rzucić palenie, tylko 3% z nich uda się wygrać z nałogiem. Palacze są przekonani, że pozbawia się ich czegoś, co daje im przyjemność i wsparcie. To uczucie straty stwarza konflikt woli – palacz chce rzucić, ale jednocześnie rozpaczliwie pragnie zapalić – komentuje Anna Kabat, licencjonowany terapeuta metody Allena Carra i była palaczka. Użycie silnej woli przy wychodzeniu z nałogu wręcz utrudnia zadanie, gdyż zakłada presję zewnętrzną i konieczność walki – dodaje terapeutka.

Metoda Allena Carra w odróżnieniu od innych sposobów rzucania palenia opiera się na psychoterapii, czyli psychicznym, a nie fizycznym uzależnieniu od nikotyny. Celem terapii jest zmiana nastawienia palacza do palenia i przede wszystkim do sposobu w jaki on myśli. Tak aby postrzegał zerwanie z nałogiem nie w kategoriach krzywdy, straty czy wyrzeczenia, lecz ulgi i odzyskania wolności. Większość osób potrzebuje 6 h, aby uczestnicząc w sesji metodą Allena Carra w formie seminarium prowadzonego w kameralnych grupach, zrozumieć na czym polega nikotynowa pułapka. Koncentracja na powodach uzależnienia i pojęcie mechanizmu palenia, pokazuje, iż zerwanie z nałogiem może być łatwe. W trakcie sesji uczestnicy mogą korzystać z regularnych z przerw na papierosa, co dla wielu osób jest szokujące. Metoda jest skutecznie stosowana na świecie od ponad 20 lat, w Polsce również powiększa się liczne grono palaczy, którzy na sesji prowadzonej metodą Allena Carra zapalili ostatniego papierosa.

Nadchodzące Święta i zbliżający się koniec roku, to czas, aby pomyśleć o sobie i o swoich bliskich w kontekście noworocznych postanowień. Jednym z nich może być spróbowanie skutecznej metody w walce z tytoniowym nałogiem, który rujnuje zdrowie, często atmosferę rodzinną oraz odchudza skutecznie nasze portfele. Podjęcie decyzji o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy terapeuty daje palaczom szansę na odzyskanie wolności zamiast lęku i uzależnienia.

M. Gronicki: obowiązujący zakaz reklamy aptek jest defektem prawnym

Niemiła przyczyna zapalenia brzegów powiek – nużeńce

Skomentuj