zamknij
Jak walczyć z zakwasami?

Jak walczyć z zakwasami?

Wakacje minęły, czas odpoczynku poszedł w niepamięć. W okresie letnim często odpuszczamy trening czy dietę, co niestety przekłada się niekorzystnie na naszą formę sportową. Po wypoczynku, nadszedł czas na powrót do aktywności fizycznej. Przeważnie gdy zaczynamy ćwiczyć po dłuższej przerwie, pojawiają się zakwasy. Jak radzić sobie ze skurczami i bolącymi mięśniami?

fot. Alfa, materiały prasoweNiestety trzeba zdać sobie sprawę z tego, że moment powrotu na siłownię może przynieść smutne zaskoczenie. Intensywny wysiłek, po którym pojawia się dokuczliwy ból mięśni. Z powodu zakwasów cierpiał chyba każdy z nas. Taki ból może trwać nawet od 5 do 7 dni. Dyskomfort fizyczny, określany mianem „zakwasów” jest wynikiem mikrourazów włókien mięśniowych. Jest to oznaka przemęczenia, które niestety jest wrogiem sprawności. Ból oddala nas od celu aktywności ruchowej, jakim jest zdrowie, czy dobre samopoczucie.

Jak zatem radzić sobie z zakwasami? W walce najlepiej sprawdza się zasada regularności i systematyczności. Kiedy nasze ciało oswoi się z wysiłkiem, ból powoli zanika. Jeżeli zaczynamy jednak po dłuższej przerwie, należy przygotować organizm na obciążenie, które go czeka. Zacznijmy więc od niewielkiego wysiłku i stopniowo zwiększajmy intensywność. Poszczególne formy aktywności wprowadzajmy powoli i nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę.

Zawsze pamiętajmy o rozgrzewce. Rozciąganie mięśni, skutecznie niweluje możliwość powstania zakwasów. Nie zapominajmy również o zdrowej diecie bogatej w białko, które jest budulcem włókien mięśniowych. Ponadto, pijmy spore ilości wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie. Odwodnienie powoduje osłabienie i zmęczenie mięśni. Ważnym elementem będzie również odpoczynek. Po treningu zróbmy sobie zasłużoną przerwę, aby organizm się zregenerował.

By zlikwidować zakwasy i urazy potreningowe, można wykorzystać również suplementy diety dedykowane sportowcom. Do takich suplementów, zawierających wyłącznie naturalne składniki należy Alfa Aktiv. Badania dowodzą, że po zastosowaniu odpowiedniej kuracji, zakwasy mogą zostać wyeliminowane nawet do 99%. Potwierdza to również Wicemistrz Europy w Kulturystyce Klasycznej, Hubert Wasilewski, który radzi, aby: „po ciężkim treningu, gdy mięsnie odmawiają posłuszeństwa i zakwasy zniechęcają do kolejnych ćwiczeń, wspomóc się suplementem diety. Każdy organizm bez wyjątku, jeśli jest właściwie zaopatrzony we wszystkie składniki odżywcze, witaminy, minerały znacznie lepiej reaguje na długotrwały wysiłek fizyczny”.

Relaks jesienią

Kiedy należy mi się odszkodowanie za błąd lekarza?

Skomentuj