zamknij
Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Opalenizna to jedna z piękniejszych pamiątek, jakie możemy przywieźć z wakacyjnych wojaży. Aby móc cieszyć się nie tylko piękną, ale także bezpieczną opalenizną, należy poznać zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych.

fot. Ratalnie.com, materiały prasoweSłońce emituje różnego rodzaju promieniowanie. Po przefiltrowaniu przez atmosferę do Ziemi docierają mające wpływ na ludzki organizm: promieniowanie UVA, UVB, światło widzialne oraz podczerwone. Każda ekspozycja na promienie słoneczne bez odpowiedniej ochrony naraża nas nie tylko na poparzenia, ale także na znacznie poważniejsze skutki, w tym raka skóry zwanego czerniakiem.

Wbrew panującemu przekonaniu, że najszybciej opalamy się w południe, właśnie wtedy powinniśmy zrezygnować z ekspozycji na słońce. Największe promieniowanie UV obserwuje się w godzinach 11-15 i w tym czasie wzrasta ryzyko oparzeń słonecznych. Właściwie dobrany kosmetyk ochronny może nas zatem uchronić przed niebezpiecznymi skutkami przebywania na słońcu. Preparat ochronny powinien przede wszystkim stanowić blokadę dla pełnego spektrum promieni UV i być fotostabilny – nie ulegać rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych. Powinien mieć także odpowiednio dobrany faktor SPV.

Jak dobrać faktor SPV?

Stopień ochrony przeciwsłonecznej- jak czytamy na portalu pragnienikobiet.pl – określa wysokość ochrony przed promieniami UVB, czyli czas, w trakcie którego możemy opalać się bez obawy wystąpienia poparzenia słonecznego. Każdy produkt przeciwsłoneczny ma na opakowaniu informację stopniu ochrony SPF. Aby odpowiednio dobrać faktor SPF, należy poznać fototyp swojej skóry. Ustala się go na podstawie karnacji, koloru włosów i oczu.

Typ I (celtycki) – cera blada, często pokryta piegami, oczy jasnoniebieskie, jasnoszare, jasnozielone, włosy rude, skóra nigdy się nie opala, ulega natomiast oparzeniom słonecznym, zaleca się stosowanie kremów o wysokim filtrze – najlepiej 50.

Typ II (północnoeuropejski) – cera blada, mogą na niej występować piegi, oczy niebieskie, szare lub zielone, włosy blond, możliwa jest opalenizna, ale skóra szybko ulega poparzeniom, zaleca się stosowanie filtrów 25-30 i częste lecz krótkie ekspozycje na słońce.

Typ III (sródkowoeuropejski) – cera lekko śniada, brak piegów, oczy szare, brązowe lub ciemnoniebieskie, włosy ciemny blond lub brąz, skóra już po krótkiej ekspozycji na słońce uzyskuje delikatną opaleniznę, rzadko występują oparzenia słoneczne, zalecane filtry to 10-15.

Typ IV (południowoeuropejski) – cera oliwkowa, śniada, oczy ciemnobrązowe, włosy ciemnobrązowe lub czarne, opalenizna pojawia się na skórze nawet po krótkim pobycie na słońcu, zaleca się stosowanie preparatu o SPF 5-10.

Najważniejsze zasady używania kosmetyków do opalania

Kosmetyki do opalania aplikuj na skórę minimum 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne. Podczas opalania powtarzaj aplikację co 2-3 godziny, ponieważ filtry ścierają się z powierzchni skóry w trakcie opalania nie tylko w wyniku działania wody, ale także potu i ocierania ręcznikiem. Z tego powodu warto także wybierać preparaty wodoodporne – nawet jeśli nie zamierzamy się kąpać. Jeśli masz wrażliwą skórę wybieraj kosmetyki hipoalergiczne i bezzapachowe. Przed zastosowaniem preparatu na całym ciele, warto przetestować go na małej powierzchni skóry i upewnić się, że nie wystąpi na niej reakcja alergiczna.

Seniorem być i dobrze żyć

Bułgaria znowu na TOPie

Skomentuj