zamknij
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?

Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu na materiale dziecka to koszt rzędu 700-1000 złotych. Tego typu badania umożliwiają nie tylko sprawdzenie, czy za utratę ciąży odpowiadały wady genetyczne, ale też ustalenie płci dziecka. To bardzo ważne, jeśli kobieta chce skorzystać z należnych jej praw.

Wybór laboratorium – na co zwracać uwagę?
Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku czas oczekiwania na wynik – im szybciej kobieta otrzyma rezultat, tym szybciej będzie mogła załatwić niezbędne formalności. Niektóre laboratoria oferują wynik już w 5 dni, a inne – nawet w kilka tygodni.

Dobrze sprawdzić też, czy w cenie badania laboratorium oferuje konsultację z genetykiem, dzięki której rodzice zyskają istotne informacje i rozwieją wszelkie wątpliwości. Istotne jest także to, jak duże doświadczenie w realizacji badań genetycznych ma dana placówka i czy w cenie zawarty jest koszt przesyłki próbek i wyniku.

Badania po poronieniu – warto rozpocząć je od badań materiału poronnego
Ok. 70% wszystkich utrat ciąży powodują właśnie wady u dziecka. Są one losowe i powstają spontanicznie, a więc niezależnie od rodziców. Istnieje bardzo niskie ryzyko, że wystąpią w kolejnej ciąży – najczęściej następne dziecko pary rodzi się zdrowe.

Warto zdawać sobie sprawę, że szybka diagnostyka i realizacja badania w doświadczonym laboratorium nierzadko pozwala na szybsze poznanie przyczyny poronienia i odzyskanie spokoju. Często laboratoria oferują możliwość omówienia wyniku z lekarzem genetykiem, dzięki czemu staje się on bardziej jasny i zrozumiały. W wielu przypadkach diagnostykę można zakończyć już na tym etapie.

Badanie płci po poronieniu – pozwala skorzystać z praw
Które przysługują każdej kobiecie po utracie ciąży, niezależnie od czasu jej trwania. Chodzi o możliwość pochowania dziecka, rejestrację go w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni) i odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych).

Aby skorzystać z trzech ostatnich praw, lekarz musi wydać kartę martwego urodzenia. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy znana jest płeć dziecka. Przy poronieniu na wczesnym etapie (np. w 8. tygodniu ciąży) w tym celu można wykonać genetyczne badanie płci. Szybka realizacja badania genetycznego umożliwia szybszą realizację formalności.

Autor: Agnieszka Łapajska, www.testdna.pl/

Rynek telemedyczny rośnie błyskawicznie. Polskie firmy odgrywają na nim coraz większą rolę

Coraz więcej Polek finansuje zabiegi medycyny estetycznej w systemie ratalnym. Dominują kobiety w wieku 36–50 lat

Skomentuj