zamknij
Choroby serca dotyczą osób w każdym wieku

Choroby serca dotyczą osób w każdym wieku

Choroby krążenia są główną przyczyną śmierci w Polsce i na świecie. Ich profilaktyka dotyczyć powinna każdego, nie tylko osób starszych lub zmagających się z nadwagą. Polega ona na rzuceniu palenia, ograniczeniu spożycia tłustych potraw i uprawianiu sportu. Ważne są też regularne badania. Im wcześniej wykryjemy chorobę serca, tym większe szanse mamy na jej wyleczenie.

– Podstawowe wskaźniki takie jak gospodarka lipidowa, poziom cukru, badanie ciśnienia krwi i zwykłe EKG powinno być wykonane już w wieku młodzieńczym. Rekomendowałbym wykonanie echa serca przede wszystkim u tych młodych ludzi, którzy chcieliby wyczynowo uprawiać sport. W późniejszym wieku należy wykonywać badania kontrolne co dziesięć lat – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle prof. Paweł Buszman, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Jednymi z najczęstszych objawów chorób mięśnia sercowegoból w klatce piersiowej, nierówne bicia serca oraz skoki ciśnienia. Jeżeli zaobserwujemy u siebie chociaż jeden z nich, powinniśmy natychmiast wybrać się do kardiologa.

– Niestety możliwości zgłoszenia się do specjalisty w ramach usługi płaconej przez NFZ są w naszym kraju w dalszym ciągu bardzo słabe. Mało jest zakontraktowanych tego typu procedur, dlatego pacjenci czasami czekają pół roku i dłużej na wizytę u kardiologa. To absolutnie niedopuszczalne, ponieważ prewencja i leczenie chorób w początkowym etapie rozwoju daje najlepsze wyniki. Im bardziej zaawansowana choroba, tym koszty leczenia są większe, a wyniki gorsze – mówi prof. Paweł Buszman.

Do rozwoju chorób serca i układu krążenia prowadzi miażdżyca naczyń krwionośnych, która rozwija się długo i bardzo często bezobjawowo.

Problem z prezentem? Podaruj piękny uśmiech!

Pracodawcy boją się zatrudniać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi

Skomentuj