zamknij
Młodzi pacjenci onkologiczni w Polsce w bardzo trudnej sytuacji finansowej

Młodzi pacjenci onkologiczni w Polsce w bardzo trudnej sytuacji finansowej

Oprócz problemów psychologicznych, typowych dla każdego pacjenta onkologicznego, młodzi pacjenci często zmagają się z dużymi trudnościami finansowymi. Wielu z nich ma na utrzymaniu małe dzieci. Ich sytuację pogarsza niechęć pracodawców do zatrudniania i utrzymywania na stanowiskach osób chorych na raka.

Nowotwory złośliwe najczęściej występują u ludzi starszych, jednak choroby te mogą rozwinąć się w każdym wieku. Pewne rodzaje nowotworów są charakterystyczne dla młodych dorosłych, czyli grupy wiekowej od 15. do 39. roku życia. Należą do nich m.in. niektóre postacie raka jądra i piersi, mięsaków kości i tkanek miękkich, chłoniaków oraz białaczek.

Diagnoza raka jest oczywiście dla każdego szokiem, osoby młode jednak mają o tyle trudniej, że są często w finansowo trudnym momencie życia, nie mają dużych dochodów, mają często na utrzymaniu małe dzieci. W polskim systemie opieki zdrowotnej trzeba dołożyć do leczenia, ponieważ kolejki są długie, nie wszystkie leki są refundowane. Sytuacja rodziny osoby chorej bardzo się pogarsza – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agata Polińska z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia.

Wydatki na leczenie zwykle nie są jedynym problemem finansowym rodzin pacjentów onkologicznych. Pracodawcy często niechętnie zatrudniają lub utrzymują na stanowisku osoby chore z obawy przed ciągłymi zwolnieniami lekarskimi. Niektóre doświadczenia z nowotworem w tym rozpoznanie, przedłużające się leczenie i pobyt w szpitalu, a także informacja o nawrocie choroby mogą doprowadzić do zespołu stresu pourazowego oraz depresji. Problemy psychologiczne dodatkowo pogarszają sytuacje chorych na rynku pracy.

– Współczesna medycyna pozwala nawet w zaawansowanym stadium raka spowolnić ten proces na tyle, że pacjenci żyją naprawdę wiele lat w dobrym zdrowiu. Mogą być funkcjonalnymi członkami społeczeństwa, mogą pracować, płacić podatki, ZUS, nie trzeba im wypłacać renty, zasiłków. Ważne jest tylko, żeby ci pacjenci mieli dostęp do leczenia – dodaje Agata Polińska.

Aby wspomóc pacjentów onkologicznych, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi, powstają specjalne programy wsparcia. Darczyńcy mogą wpłacać dowolne kwoty na dofinansowanie leczenia oraz artykułów medycznych dla konkretnego chorego.

Operacja powiększenia biustu niesie za sobą ryzyko dla zdrowia. Nie należy też przesadzać z wielkością piersi

Zabiegi medycyny estetycznej sposobem na poprawę stanu skóry po ciąży

Skomentuj