zamknij

Piękna po porodzie

Zwykle po urodzeniu dziecka kobiety mają mało czasu, aby zająć się sobą. Jednak świeżo upieczone mamy stanowią około 10% pacjentek w gabinetach medycyny estetycznej.

Według dr. Andrzeja Sankowskiego, jednego z najbardziej znanych chirurgów plastyków w Polsce, najczęściej są to problemy ze zbyt małymi piersiami. Podczas ciąży piersi znacznie się powiększają, natomiast po zakończeniu karmienia stają się jeszcze mniejsze niż przed ciążą lub też opadają z powodu rozciągnięcia skóry. Następny problem to zbyt duży i obwisły brzuch oraz rozstępy.

Plastyka piersi i brzucha najbardziej popularnymi zabiegami

„Najczęstsze zabiegi, jakie interesują tę grupę kobiet, to: powiększenie piersi, plastyka piersi i brzucha oraz zabiegi nieinwazyjne w leczeniu rozstępów. – mówi dr Sankowski. – Zabiegi operacyjne nie powinny być wykonywane w czasie karmienia piersią. Powinno upłynąć kilka miesięcy od zakończenia karmienia, aby można było bezpiecznie wykonać operację piersi. W przeciwnym razie podrażnione operacją gruczoły zaczynają ponownie wydzielać pokarm.”

Zabiegi na nieestetyczne blizny

Problemem natury estetycznej bywają też blizny po cięciu cesarskim. Mamy szukają ratunku, gdy blizny są zbyt szerokie, nierówne lub przerośnięte. Jeśli wyczuwa się w nich guzek, może to świadczyć o wystąpieniu endometriozy (rozrost błony śluzowej poza macicą). W takim wypadku powinien być on operacyjnie usunięty.

U chirurga plastyka bliznę można potraktować dwojako. Jeśli jest niezadowalająca estetycznie możliwa jest operacja, która polega na jej usunięciu i zastąpieniu nową, mniej widoczną. – „Często polecam zabiegi nieinwazyjne – lasery, mikrodermabrazję, radiage, które mogą sprawić, że blizna wtapia się w tkanki otaczające. Jednak każda blizna zostaje na całe życie, choć może być łatwa do ukrycia lub prawie niewidoczna. Zwykle po opaleniu zostaje białą kreską.” – tłumaczy dr Andrzej Sankowski.

Co można zrobić zaraz po porodzie

Nieinwazyjnym i bezpiecznym sposobem zapobiegania powstawaniu patologicznych blizn są plastry na blizny np. nowoczesne silikonowe plastry żelowe Sutricon. – „Mogą je stosować wszystkie kobiety po cięciu cesarskim, samodzielnie w domu, po zamknięciu rany po cięciu cesarskim, czyli po zdjęciu szwów. Są bardzo cienkie i wygodne w użyciu – mówi Agata Chodakowska, Product Manager. – Dzięki plastrom Sutricon wyraźnie zmniejsza się ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia, a dolegliwości związane z gojeniem są mniej odczuwane.”

Plastry na blizny Sutricon można stosować zarówno na świeże blizny jak również u kobiet, które cesarskie cięcie miały kilka lat temu. Będzie to dobry sposób na poprawienie wyglądu blizny.

O to, aby wyglądać pięknie po ciąży, można więc zadbać już w pierwszych tygodniach połogu. Z plastrami na blizny Sutricon przyjdzie to mamom bez większego trudu i nie zajmie wiele czasu, tak by jak najwięcej uwagi mogły poświęcić swojemu maleństwu.

Kosmetyki ochronne przed spacerem

W szponach hormonów – tajemnice cyklu miesięcznego kobiety

Skomentuj