zamknij
Popularne uzdrowiska Czech i Słowacji

Popularne uzdrowiska Czech i Słowacji

Wczasy lecznicze od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród polskich turystów. Jednak coraz większym problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które oferowałoby wszystko to, co konieczne do skutecznego wypoczynku.

Niezwykle popularna tradycja spędzania urlopów w kurortach uzdrowiskowych występuje w Czechach i na Słowacji od czasów habsburskich (kurort po czesku to lazne, a po słowacku kupele). Ta forma wypoczynku była również jednym z dobrodziejstw systemu komunistycznego, jako dostępna dla każdego i opłacana przez państwo.

Obecnie uzdrowiska cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów z zachodu, w głównej mierze Niemców i Austriaków, których przyciągają atrakcyjne ceny za pobyt oraz mała odległość od rodzimych krajów. Większość kurortów akceptuje rezerwacje na jedno- lub dwudniowe kuracje. Zwykle jednak preferowane są dłuższe, trzytygodniowe turnusy i nie trzeba chorować, aby uczęszczać na zabiegi. Miejscowości uzdrowiskowe są wspaniale położone, z dala od miejskiego zgiełku, a same przechadzki na świeżym powietrzu stanowią znaczną część kuracji.

Ponadto, wraz z wysoką jakością oferowanych usług, cena pozostaje relatywnie niska, co jest dodatkowym atutem, zwłaszcza dla kuracjuszy, którzy spędzali już np. zdrowotne wczasy w Bułgarii (cena podobna jakość usług bardzo niska). Podstawą kuracji jest picie wód mineralnych z naturalnych źródeł. Wielu kuracjuszy jest zaopatrzona w specjalnie do tego celu przeznaczone naczynia, zwane becherami. Tutejsze wody, które występują w wielu rozmaitych rodzajach (np. alkaliczne, chlorowane, a nawet radioaktywne) mają jednak wspólną cechę nieprzyjemny smak. Dodatkowo, w ramach kuracji, można zażywać kąpieli błotnych lub w gorących źródłach, wdychać ostre opary lub poddać się innym popularnym terapiom, jak leczenie ultradźwiękami i aerozolem, naświetlanie ultrafioletem, zabiegi akupunktury czy elektroterapii.

Uzdrowiska zwykle specjalizują się w leczeniu jednego schorzenia. Franciszkowe Łaźnie są polecane przy chorobach typowo kobiecych, Luhacovice przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, Karlowe Wary przy problemach z trawieniem. Najsłynniejszymi i najczęściej polecanymi kurortami są Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie w Czechach oraz Luhacovice na Morawach.

źródło: http://www.publikuj.org/

Mężczyzna żyje krócej – z własnego wyboru

Zima nad Bałtykiem

Skomentuj