zamknij
Dolina Stubai – miejsce na udany, zimowy urlop

Dolina Stubai – miejsce na udany, zimowy urlop

Istnieje pięć powodów, dla których warto spędzić zimowy urlop w Dolinie Stubai: jest blisko Innsbrucku, ma bogatą ofertę ośrodków narciarskich, wydarzeń oraz atrakcji dla dzieci (BIG Family), a także doskonałą, tradycyjną kuchnię. Zalety te doceniają fani sportów zimowych z całego świata, którzy co roku przyjeżdżają do Doliny Stubai na wypoczynek.

Znakomite tereny narciarskie
Na pierwszy rzut oka cztery ośrodki narciarskie w Dolinie Stubai – Lodowiec Stubai, Schlick 2000, Serles oraz Elfer – wydają się podobne, jednak każdy z tych terenów jest wyjątkowy, dzięki czemu są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających fanów sportów zimowych.

Na lodowcu Stubai, zwanym „Królestwem śniegu”, można pozwolić sobie na narciarskie szaleń-stwo na 35 doskonale utrzymanych stokach i trasach, dostępnych od października do czerwca. Ten największy lodowcowy teren narciarski w Austrii umożliwia nieograniczoną jazdę freestyle oraz freeride, a zaawansowani freestylerzy spotykają się na trening w parku śnieżnym Moreboards Stubai Zoo Snowpark. Lodowcowy Powder Department proponuje 15 tras freeride’owych, w tym 5 nowych, oraz zwraca uwagę na odpowiednią wiedzę i kwestie bezpieczeństwa niezwykle ważne przy jeździe poza wyznaczonymi trasami. Ulubionym miejscem rodzin z dziećmi jest stacja górska Gamsgarten, w pobliżu której zlokalizowany jest obóz narciarski BIG Family ski-camp. Jest tam zarówno Miniland dla młodych adeptów jazdy na nartach, Kinderland, boarder cross (czyli trasa zjazdowa z przeszkodami) oraz przedszkole i restauracja dla dzieci. Nowa trasa Bildstöckljoch, przeznaczona dla wymagających narciarzy, wiedzie ze stacji Wildspitz położonej na wysokości 3 210 n.p.m. aż do trasy nr 1 – Eisjochferner. Prawdziwym wyzwaniem jest zjazd z Daunjoch – czarny szlak Daunhill jest najbardziej stromą trasą w ośrodku, a jej nachylenie sięga nawet do 60%. Na stacji Gamsgarten można wzmocnić siły w jednej z kilku restauracji, a przy okazji poleniuchować na słonecznym tarasie, np. w „Zur Goldenen Gams”. Miłośnicy wykwintnej kuchni docenią restaurację Schaufelspitz (niedaleko stacji Eisgrat), uhonorowaną 14 punktami Gault Millau. W pobliżu powstaje też trzypoziomowy Schneekristall Pavillon, w którym znajdzie się przechowalnia sprzętu, sklep sportowy, restauracja oraz taras na 140 osób. Otwarcie obiektu zaplanowano na koniec listopada 2013 r. Przyjazna atmosfera ośrodka narciarskiego Schlick 2000 przyciąga snowboardzistów, amatorów zimowych wędrówek, narciarzy, w tym biegowych, oraz paralotniarzy. Ośrodek ma 15 stoków oraz szlak narciarski, którym opada aż do Fulpmes. Podczas gdy dorośli korzystają z uroków białego śniegu, dzieci (już od 3 miesięcy wzwyż) mogą zostać pod opieką wykwalifikowanej kadry w przedszkolu i żłobku BIG Ron’s Kinderland, gdzie mają do swojej dyspozycji pokój zabaw. Natomiast nastolatkowie mogą spróbować swoich sił w Snowpark SPS 2000 oraz w Ride-Jump-Run – funparku z dużymi i małymi wąwozami oraz imponującymi klifami, idealnymi do skoków. Miłośnicy natury, mogą przejechać się na nartach przez pokryte śniegiem lasy i pagórki na tle malowniczego pasma górskiego Kalkkögel. Hitem tego sezonu jest nowy, 6-osobowy wyciąg krzesełkowy Zirmach z ogrzewanymi siedzeniami i daszkiem, zastępujący dwa stare wyciągi orczykowe – Zirmach I i II. Nowe udogodnienie może przewieźć 2 400 osób w ciągu godziny. Na głodnych i utrudzonych narciarzy czekają restauracje w alpejskich chatkach, oferujące pożywne dania regionalne.

Ośrodki narciarskie Serles w Mieders oraz Elfer w Neustift są małe, ale urocze. Na obu można spędzić niezapomniany dzień… i noc na torze saneczkowym składającym się z 6 tras. Miłośnicy wędrówek docenią wyjątkowy krajobraz Serles i masywu Elfer. Tereny narciarskie w Serles polecane są zwłaszcza dla dzieci oraz początkujących adeptów tego sportu. Natomiast stacja Elfer przyciąga paralotniarzy oraz lotniarzy.
Stubai super ski pass to dobre rozwiązanie dla tych osób, które spędzają w Dolinie Stubai co najmniej dwa dni. Dzięki tej karcie mogą do woli odkrywać uroki wszystkich czterech ośrodków – lodowca Stubai, Schlick 2000, Serles oraz Elfer.

BIG Family – bogata oferta dla rodzin
Dolina Stubai słynie z doskonałej oferty dla rodzin z dziećmi oraz świetnej opieki, ujętej w formie programu BIG Family. W 2013 roku po raz czwarty z rzędu organizacja ADAC SkiGuide przyznała dolinie tytuł „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Program BIG Family w Dolinie Stubai obejmuje nie tylko darmowe przejazdy wyciągami dla dzieci do lat 10 (podróżujących w towarzystwie dorosłego z biletem), ale także hotele, kwatery Big Family homes, restauracje dla dzieci, sklepy sportowe (np. na lodowcu Stubai dorośli wypożyczając sprzęt dla siebie, mogą wziąć go także – za darmo – dla dzieci) oraz propozycje innych partnerów w dolinie. Nowością w tym sezonie będzie funpark BIG Family Funslope Eisjoch oferujący dobrą zabawę dla całej rodziny (otwarcie planowane jest na grudzień 2013 r.). Na kilometrowym torze znajdą się pofalowane trasy zjazdowe, przeszkody oraz mocno nachylone zakręty, a dzielnym narciarzom kibicować będą maskotki z BIG Family Stubai Glacier.

Tradycje Doliny Stubai
W Dolinie Stubai znajduje się pięć miejscowości: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg, a w każdej z nich można poznać i doświadczyć tutejszych zwyczajów i tradycji. Na szczególną uwagę zasługują adwentowe jarmarki, przedstawienia teatralne oraz procesje „Tuifllaufen” (na początku grudnia młodzi mężczyźni nakładają na siebie skóry zwierząt oraz drewniane maski diabła, a następnie wędrują przez wsie w dolinie Stubai). Popularną, zimową atrakcją jest także Krippenmuseum (Muzeum Szopki) w Fulpmes (otwarte przez cały rok), gdzie można zobaczyć bożonarodzeniowe szopki wykonane zarówno przez dawnych mistrzów, jak i współczesnych artystów (www.krippenmuseum.at).Czas na rozrywkę
Okres imprez w Dolinie Stubai rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych płatków śniegu i trwa aż do końca sezonu zimowego. Lodowiec Stubai gości Oktoberfest, Moreboards Stubai Zoo Premiere oraz SportScheck Gletscher Testival, podczas którego – jak zwykle – będzie można wyp-róbować sprzęt sportowy. Można tu także przejść szkolenie lawinowe SAAC (Snow & Avalanche Awareness Camps) lub SPORT OKAY, a także kurs freeride’u przygotowany przez Powder Department. Natomiast w Schlick 2000 odbywa się otwarcie sezonu oraz regularne nocne show m.in. z trikami freestylowców oraz pokazem ogni sztucznych. Smakosze mogą spędzić noc na degustacji w ramach Dine & Wine na lodowcu lub też zaopatrzyć się w lokalne produkty na targu w Neustift. Gry, zabawy i wiele niespodzianek dla dzieci przygotowano na imprezę BIG Family Snow Festibal na lodowcu oraz na BIG Ron’s Kinderfest w ośrodku Schlick 2000.

Dogodna lokalizacja
Dolina Stubai znajduje się w samym sercu Tyrolu, zaledwie 20 minut jazdy samochodem od Inns-brucka (stolicy tego regionu), a więc w bliskiej odległości od lotniska, stacji kolejowych i autostrad. Łatwo tu dojechać, a także przemieszczać się po samej dolinie. Świetnie rozwinięty transport publiczny łączy wszystkie 4 ośrodki narciarskie i jest bezpłatny dla tych, którzy na miejscu wy-pożyczą zimowy sprzęt sportowy. Ilość połączeń sprawia, że czas oczekiwania na transport jest ograniczony do minimum.

Parlament Europejski chce ograniczyć prawa rodziców, a nastolatkom dać możliwość samostanowienia ws. antykoncepcji i aborcji

Tężnia solankowa – co warto o niej wiedzieć

Skomentuj