zamknij
10 podziemnych osobliwości Wieliczki

10 podziemnych osobliwości Wieliczki

1. Labirynt. Zabytkowe podziemia to imponujący labirynt 2391 komór i 245 km korytarzy wydrążonych na 9 poziomach od głębokości 64 m do 327 m. Udostępniony do zwiedzania rejon to zaledwie 2 procent całej kopalni.

2. „Białe złoto”. W dawnych czasach wielicka sól miała wartość szlachetnego kruszcu. Monarszej szkatule zapewniała aż trzecią część dochodów, dzięki niej wznoszono kamienice i pałace, królewskie rezydencje, opłacano profesorów Akademii Krakowskiej. Z soli wyrastały rodowe fortuny i wielkie nazwiska.
3. Sól. W Wieliczce nie wydobywa się już soli kamiennej, nie produkuje też na skalę przemysłową soli warzonej. Jakkolwiek, co roku wytwarza się ze słonych kopalnianych wód kilkanaście tysięcy ton warzonki. Wielicka sól warzona jest jedną z najczystszych dostępnych na europejskim rynku.
4. Historia. Kopalnia funkcjonuje nieprzerwanie od średniowiecza, co czyni ją jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Polsce i Europie. Tysiące lat temu na terenie późniejszej Wieliczki neolityczne kultury warzyły, czyli odparowywały sól z solanek czerpanych ze źródeł powierzchniowych. Od ponad 30 lat kopalnia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
5. Turystyka. Jest podziemna Wieliczka przynajmniej od 600 lat sławną w świecie atrakcją turystyczną. Pierwsi zwiedzający przybywali do niej w średniowieczu na zaproszenie królów i książąt. Co roku Trasą Turystyczną wędruje milion gości z całego świata. W ciągu ostatnich 65 lat kopalnię zwiedziły 34 mln turystów.
6. Kaplice. Wyrzeźbione w drewnie, wykute w soli są dziełem górników – artystów-samouków. Najpiękniejszą z nich jest solna kaplica św. Kingi, prawdziwy podziemny kościół, którego wspaniały wystrój powstawał przez blisko 100 lat.
7. Mikroklimat. Kopalniane powietrze, wolne od bakterii, wirusów, zanieczyszczeń przynosi wyraźną ulgę osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, różnego rodzaju alergie. Podziemne uzdrowisko proponuje kuracjuszom unikatową i skuteczną metodę leczenia – subterraneoterapię.
8. Wydarzenia. Kopalnia to tętniące życiem podziemne miasto. Wśród soli odbywają się koncerty, bale, wystawy, konferencje, a nawet zawody sportowe – mecze piłki nożnej, bokserskie pojedynki, turnieje tańca towarzyskiego.
9. Geologia. Wielickie złoże posiada unikatową dwudzielną budowę. Jego górna część to różnej wielkości bryły soli wymieszane z innymi skałami, dolna zaś – pofałdowane solne pokłady. Przyrodniczą osobliwością są Groty Kryształowe. Nigdzie na świecie w złożach mioceńskich nie odkryto podobnych. W Grotach utworzono ścisły rezerwat przyrody nieożywionej.
10. Słone jeziora. Urokliwe i tajemnicze. Niektóre stworzono jeszcze w XIX wieku, by wzbogacić widokowo Trasę Turystyczną.

Kopalnia pobudza zmysły

Na ochłodę kopalnia!

Skomentuj